“Кварц” AЖнинг 89,78% акциялар пакетини сотиб олиш бўйича мажбурий бўлмаган таклифларни қабул қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ–6167-сон Фармонига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “UzAssets инвестиция компанияси” AЖ (кейинги ўринларда – “UzAssets” АЖ ёки Сотувчи) “Кварц” AЖ (кейинги ўринларда – Жамият ёки Кварц) устав капиталидаги 89,78 фоиз акциялар пакетини сотиш режасини эълон қилади (кейинги ўринларда – Битим ёки Сотув). Делойт халқаро компанияси ушбу битим бўйича “UzAssets” АЖ консультант вазифасини бажаради.
Компания тўғрисида қисқача маълумот:
Жамият республикадаги энг йирик силлиқланган шиша листлари ва шиша идишлар ишлаб чиқарувчиси бўлиб, ички бозорда шиша қадоқлари ва листлари ишлаб чиқаришнинг қарийб 50 фоиз ҳамда шиша банкалар ишлаб чиқаришнинг 95 фоиз улушига эга. Жамиятнинг асосий ишлаб чиқариш қуввати Фарғона вилояти, Қувасой шаҳрида жойлашган бўлиб, бундан ташқари, қўшимча иккита носоҳавий қишлоқ хўжалиги ва йилқичилик активлари мавжуд. Жамият даромади 2021 йилда 423 млрд.сўмни ташкил етган, бу 2020 йилга нисбатан 37 фоизга ўсган.
Жамиятда 2021 йил июн ойида, кунига 400 тонна силлиқланган ойна ишлаб чиқариш қувватига эга, янги ишлаб чиқариш линиясини ишга туширилган. Силлиқланган ойна ишлаб чиқаришнинг бир неча баробар ортиши (кунига 600 тоннагача) ва республикада унга бўлган талабнинг юқорилиги Жамиятнинг даромадини 1,5 баробардан кўпроқ ошишига, бозордаги ўрнини сезиларли даражада мустаҳкамлашга хизмат қилиши ва экспорт ҳажмини ошириш имкониятларини таъминламоқда.
Битимни амалга ошириш жараёни
Савдо жараёнлари барча манфаатдор томонларнинг (кейинги ўринда – Иштирокчилар) аризаларини қабул қилиш орқали, рақобатга асосланган жараён сифатида ташкил этилади. Иштирокчилар инглиз, рус ёки ўзбек тилларида тайёрланган хат кўринишидаги аризаларни, 2022 йил 29 июл Тошкент вақти билан соат 18:00 дан кечиктирмай rmukhametshin@deloitte.kz , ivazhov@deloitte.kz va l.goyibov@uz-assets.uz электрон манзилларига юборишлари лозим.
Aризада қуйидагилар бўлиши керак:
1. ариза берувчининг тўлиқ номи ва манзили;
2. ариза берувчининг устав капиталидаги тегишли улушлари кўрсатилган якуний фойда олувчилар (бенефициарлари) рўйхати;
3. ариза берувчининг бизнесининг тавсифи, шунингдек унинг Битимда иштирок етишдан стратегик манфаатдорлиги тавсифи;
4. 2019 ва 2020 йиллар учун аудитдан ўтказилган молиявий ҳисоботлар, шунингдек, 2021 йил учун аудитдан ўтказилмаган (агар мавжуд бўлса, 2022 йилнинг биринчи ойлари учун);
5. Таъсисчилар, якуний фойда олувчилар ва Иштирокчининг мансабдор шахсларига нисбатан жиноий иш ва тергов ишлари қўзғатилмаганлиги ҳамда сохта тадбиркорлар ва банкротларнинг халқаро рўйхатларида кўрсатилмаганлиги, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг шунга ўхшаш рўйхатларига киритимаганлиги тўғрисидаги Иштирокчи расмий бланкасидаги маълумотнома;
6. “Жиноятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролларини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни талаблари асосида фаолият юритилишини тасдиқловчи Иштирокчи расмий бланкасида маълумотнома.
Тақдим этилган аризалар асосида “UzAssets” АЖ томонидан биринчи босқич иштирокчилари танлаб олинади ҳамда улар билан маълумотларни ошкор этмаслик тўғрисида битим (кейинги ўринларда – Ошкор этмаслик битими) имзолаш таклиф этилади. Ошкор этмаслик битими имзолангандан сўнг Иштирокчиларга жараён хати юборилади ва Жамият тўғрисидаги маълумотлар билан танишиш учун Делойт компанияси томонидан ташкил этилган, виртуал маълумотномалар хонаси (VDR)га кириш имконияти тақдим этилади.
Қўшимча шартлар (Дисклеймер):
“UzAssets” АЖ сотиш жараёнининг кетма-кетлигини ўзгартириш ёки потентциал харидорга (харидорларга) сотишни ёки сабабларини тушунтирмасдан исталган вақтда улар билан музокара олиб боришни рад этиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган “UzAssets” АЖ, Жамият ва Делойтнинг Жамиятни сотиш билан боғлиқ бирор бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. “UzAssets” АЖ ва Делойт ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай ҳолатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(i) аризалар бериш муддатига ўзгартириш киритиш;
(ii) турли хил манфаатдор шахслар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки “UzAssets” АЖ, Жамият ва Делойт томонидан кўзда тутилган режа жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;
(iii) ҳар қандай сабабга кўра сотиш жараёнини тўхтатиш; ва/ёки
(iv) исталган вақтда ва сабабларни тушунтирмасдан Битимга тааллуқли бўлган ҳар қандай потенциал харидор (харидорлар) билан ҳар қандай муҳокама ва музокараларни тугатиш ҳуқуқларини ўзида сақлаб қолади.

Объявление о сборе необязывающих предложений по приобретению 89,78% пакета акций АО «Кварц»
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11 февраля 2021 г. №УП-6167 «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов», Инвестиционная компания АО «UzAssets» при Агентстве по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее — АО «UzAssets» или Продавец) объявляет о намерении продать долю в уставном капитале АО «Кварц» (далее - Общество или Кварц) в размере 89,78%. Консультантом UzAssets в процессе реализации Пакета акций (далее «Сделка») является международная компания Делойт.
Краткая информация о Компании
Кварц является крупнейшим производителем листового стекла и стеклотары в Узбекистане с долей внутреннего рынка около 50% (листовое и бутылочное стекло) и 95% баночного стекла. Производственные мощности Кварца представлены предприятием, расположенным в г. Кувасай, Ферганской области. Компания также владеет двумя непрофильными активами - в отрасли сельского хозяйства и коневодства. За 2021 г. выручка Компании составила 423 млрд сум, что на 37% выше уровня 2020 г.
В июне 2021 г. Общество начала производство на новой линии листового стекла с дополнительной мощностью 400 тонн стекла в сутки. Планируется, что кратно увеличившийся объем производства листового стекла (до 600 тонн в сутки) и высокий спрос на него в Узбекистане будут способствовать увеличению выручки Кварца более чем в 1,5 раза, существенно укрепив позиции Общества на рынке листового стекла Узбекистана и обеспечив возможности роста экспортных поставок.
Организация процесса продажи
Продажа будет организована конкурентным методом через прием заявок от всех заинтересованных сторон. Заинтересованным сторонам предлагается подать заявку в форме письма, подготовленного на английском, русском или узбекском языках (на усмотрение заявителя), и подписанного уполномоченным представителем заявителя (далее — Заявка), отправленного на электронные адреса rmukhametshin@deloitte.uz, ivazhov@deloitte.kz и l.goyibov@uz-assets.uz
и не позднее 18:00 по ташкентскому времени 29 июля 2022 г.
Заявка должна содержать:
1. полное юридическое наименование и адрес заявителя;
2. перечень конечных бенефициаров с указанием соответствующих долей в уставном капитале заявителя;
3. описание бизнеса заявителя, а также описание своего стратегического интереса к участию в Сделке;
4. Аудированная финансовая отчетность за 2019 и 2020 г., а также неаудированная отчетность за 2021 г. (если доступно, за первые месяцы 2022 г.);
5. Справка на бланке компании подтверждающая отсутствие уголовных разбирательств и расследований в отношении учредителей и бенефициаров, а также названия должностных лиц покупателя в международных списках лжепредпринимателей и банкротов, а также в аналогичных списках Республики Узбекистан;
6. Справка на бланке компании подтверждающая соблюдение требование Закона Республики Узбекистан «О противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения».
На основе поданных Заявок, АО «UzAssets» выберет участников первого раунда процесса, которым будет предложено подписать соглашение о неразглашении (далее — Соглашение о неразглашении). После подписания Соглашения о неразглашении участники первого раунда получат Процессное письмо, а также доступ в виртуальную комнату данных с информационными материалами о Компании, организованную Делойт.
Дисклеймер
АО «UzAssets» оставляет за собой право изменять последовательность процесса продажи или отказываться от продажи любому потенциальному покупателю (покупателям) или от переговоров с ними в любое время без разъяснения причины.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны АО «UzAssets», Общество и Deloitte в отношении продажи Общества, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. АО «UzAssets» и Deloitte оставляют за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности
(i) вносить изменения в срок подачи заявок;
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно АО «UzAssets», Обществом и Deloitte графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;
(iii) прекратить процесс продажи по любой причине; и/или
(iv) прекратить любые обсуждения и переговоры с любым потенциальным покупателем (покупателями) в отношении Сделки в любое время и без разъяснения причин.