Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ–6167-сон Фармонига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда Сотувчи) “Ўрта Осиё Транс” АЖ (кейинги ўринларда – Компания) устав капиталидаги 51 фоиз акциялар пакетини рақобатга асосланган сотув жараёни орқали сотиш режасини эълон қилади (кейинги ўринларда – Битим ёки Сотув). Merritz юридик фирмаси бошчилигидаги консорциум ушбу битим бўйича Сотувчи маслаҳатчиси вазифасини бажаради.
Компания тўғрисида қисқача маълумот
Компанияда халқаро юк ташиш, транспорт экспедицияси ва логистика соҳасидаги 82 малакали мутахассис ишлайди. Компания Ўзбекистон Республикаси транспорт марказида: Тошкент шаҳри, Сергели тумани, Қумариқ кўчаси, 24-уй манзилида жойлашган.
Ўзбекистонда транспорт-экспедиторлик хизматларини ривожлантириш учун туртки бўлган чоралардан бири 2021 йилнинг август ойида “транспорт ва логистика маркази” тушунчасини белгилаб берган “Транспорт тўғрисида”ги Қонуннинг (9 йил 2021 ноябрда кучга кирган) қабул қилинишидир. Ўзбекистон экспорт салоҳиятининг прогноз ўсиши шароитида логистика марказлари ва омбор терминалларини яратиш ва ривожлантириш эҳтиёжи ортиб бормоқда, шунинг учун компанияга тегишли ҳудуддан мамлакатдаги йирик аэропортга яқинлиги ҳисобга олинган ҳолда, бундай марказни яратиш учун фойдаланиш мумкин. Компаниянинг 2021 йилдаги тушуми 2,43 миллиард сўмни ташкил этиб, тезлик ва ишончлилик, юкларни йўқотиш ёки шикастланиш хавфи пастлиги ҳамда уларни “эшикдан-эшиккача” етказиб бериш имконияти туфайли автотранспорт талабининг ўсиши кутилмоқда.
Битимни амалга ошириш жараёни
Сотув жараёни барча манфаатдор томонлар (кейинги ўринларда – Иштирокчилар) учун очиқ бўлган таклифларни тақдим этишнинг рақобатга асосланган жараёни сифатида ташкил этилган. Жараён манфаатдор харидорлардан таклифларни қабул қилиш ва бир ёки бир нечта манфаатдор иштирокчилар билан кейинги музокаралардан иборат бўлади.
Иштирокчиларга инглиз, рус ёки ўзбек тилларида хат шаклида ўз қизиқишларини билдириш (кейинги ўринларда – Ариза) ва қуйидагиларни тасдиқловчи ҳужжатларни илова қилинган ҳолда юбориш сўралади:
битимни ўз ва/ёки қарз маблағлари ҳисобидан молиялаштириш имкониятга эгалиги тўғрисида;
таклиф қилинаётган битимнинг асосий шартлари (мажбурий бўлмаган таклиф);
муассислар ва бенефициарларга нисбатан жиноий иш қўзғатилмаганлиги ва терговларнинг мавжуд эмаслиги, Харидорнинг мансабдор шахсларининг исмлари сохта тадбиркорлар ва банкротларнинг халқаро рўйхатларига, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг шу каби рўйхатларига киритилмаганлиги тўғрисида;
Компания жамоаси учун ижтимоий шартларни амалдаги жамоат шартномасидан кам бўлмаган ҳолда бажариш имконияти ва тайёрлиги;
“Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонунига риоя қилиниши тўғрисида.
Аризалар ва санаб ўтилган ҳужжатларнинг тақдим этилиши Иштирокчига виртуал маълумотлар хонасига кириш ҳамда Merritz томонидан тайёрланган маълумотларни батафсил ўрганиш имкониятини беради. Бунинг учун иштирокчилар билан Ошкор этмаслик тўғрисидаги битим имзоланади. Ушбу босқичда иштирокчиларга Мажбурий таклифга қўйиладиган асосий талабларни ўз ичига олган жараён хати ва акцияларни сотиб олиш бўйича олди-сотди шартномаси лойиҳаси («Шартнома») тақдим этилади. Мажбурий бўлмаган таклифлар кўринишида аризаларни топширишнинг охирги муддати 2022 йил 24 июнь Тошкент вақти билан соат 18:00 гача.
Аризалар қуйидаги электрон манзилларга юборилиши керак: dbayzakova@merritz.com, spulatova@merritz.uz ва d.zaripov@uz-assets.uz Аризалар бериш жараёни барча Иштирокчилар учун очиқ.
Мажбурий таклифларни қабул қилиш муддати кейинги босқичга ўтказилган иштирокчиларга Консултант томонидан қўшимча равишда хабар қилинади. Қабул қилинган Мажбурий таклифлар асосида УзАссетс икки ҳафта ичида музокараларга қабул қилинган инвесторлар рўйхатини аниқлайди, улар танлов натижалари тўғрисида шахсан хабардор қилинади. Иштирокчилар мажбурий нарх таклифлари билан бирга Шартнома лойиҳасига ўз таклиф ва изоҳларини ҳам тақдим этиши зарур, ушбу таклифлар музокара босқичида муҳокама қилиниши мумкин.
Музокаралар давомида нарх таклифи ва Шартнома бандлари бўйича келишилган шартларининг энг яхши комбинациясини таклиф қилган иштирокчи ғолиб деб эълон қилинади. Сотувчи ғолибни Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига биноан Битим тузишга таклиф қилади.
Қўшимча шартлар
Сотувчи сотиш жараёнининг кетма-кетлигини ўзгартириш ёки потенциал харидорга (харидорларга) сотишни ёки сабабларини тушунтирмасдан исталган вақтда улар билан музокара олиб боришни рад этиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Сотувчи, Консультант ва Компания томонидан давлат акция пакетини сотиш билан боғлиқ бирор бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Сотувчи ва Компания ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай ҳолатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:

In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 11, 2021 No. UP-6167 “On measures to further accelerate the processes of privatization of state assets”, JSC “UzAssets Investment Company” (hereinafter, “UzAssets” or the “Seller”) announces its intention to sell a stake in the authorized capital of JSC "Urta Osiyo Trans" (hereinafter, the “Company”) in the amount of 51.0%, through a competitive sale process (hereinafter, the “Transaction or the “Sale”). The consultant in this Transaction is a consortium of companies led by “Merritz” law firm.
Brief information about the Company
The Company is engaged in the organization and implementation of export-import and transit transportation services, including multimodal transportation services, forwarding services and services for the repair and maintenance of vehicles.
The Company employs 82 qualified specialists in the field of international transportation, transport forwarding and logistics. The company is located in the center of the transportation hub in the city of Tashkent on Kumarik street, 24, which is within close proximity to the international airport “Tashkent”.
The adoption of the new law No ZRU 706 “On Transport” (which entered into force on November 9, 2021) has given the strong impetus for the development of transport and forwarding services in Uzbekistan. The new law, among other things, defined the concept of “transport and logistics center”. In the context of Uzbekistan’s rising export potential, there is a growing demand to create logistics hubs with a wide variety of value added services. Taking into account the proximity to a major airport in the country, the territory owned by the Company may be used for the purposes of establishing such a logistics hub with various warehouses, logistics and administrative facilities tasked with streamlining goods dispatches and shipment. The Company's revenue for 2021 amounted to 2.43 billion soums, and it is expected that the road transportation services will grow in demand due to their speed and reliability, a low level of risk of loss or damage to the cargo, and the ability to provide “door to door” services.
Transaction process
The Sale is organized on a competitive basis, open to all interested parties (hereinafter referred to as the “Participant(s)”). The process will consist of receiving proposals from the Participants, following which the negotiation process will begin with one or more Participants.
Participants will be asked to express their interest in the form of a letter (hereinafter referred to as the "Expression of Interest") prepared in English, Russian or Uzbek, with the supporting documentation containing the following information:
Submission of Expressions of Interest and the aforementioned documents, after obtaining the approval of the Seller, gives the Participant the opportunity to review the information about the Company, as well as the reports prepared by the consortium of consultants accessible in a virtual data room. In order to obtain the access, the Participants will be required to sign the Non-Disclosure Agreement. At this stage, they will also receive the Process Letter outlining the main requirements for the Binding Offer and a draft Share Purchase Agreement (“SPA”). The deadline for submitting the Expressions of Interest and related documents is no later than 18:00 Tashkent time on June 24, 2022.
The Expressions of Interest and the supporting documents must be sent to the following email addresses: dbayzakova@merritz.com, spulatova@merritz.uz and d.zaripov@uz-assets.uz.
The deadline for the submission of binding proposals will be communicated separately by Merritz to those Participants, who have passed to the next stage of the process. Upon receipt of binding proposals, UzAssets, within two weeks, will determine the list of Participants admitted to the negotiations, and these Participants will be individually notified of the selection results. Participants, along with their binding proposals, must submit their comments on the SPA, which can also be discussed at the negotiation stage.
The Participant, which offers the best price and the terms of the Sale will be declared as the winner. The Seller will invite the winner to conclude the Transaction in accordance with the legislation of the Republic of Uzbekistan.
Disclaimer
The Agency reserves the right to change the sequence of the sale process or to refuse to sell to or negotiate with any potential buyer(s) at any time without explanation.
This announcement, or any part of its contents, should not be construed as a form of commitment on the part of the Agency, UzAssets, the Company and “Merritz” law firm to sell the Company, which could be inferred from the publication of this announcement. The Agency reserves the right, in its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or several liability
(i) make changes to the application deadline;
(ii) terminate the sales process for any reason; and/or
(iii) terminate any discussions and negotiations with any prospective purchaser(s) with respect to the Transaction at any time and without explanation.