2023-yil 2-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligida “UzAssets investitsiya kompaniyasi” hamda xalqaro konsalting kompaniyalar ishtirokida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbirda davlat ishtirokidagi korxonalarda transformatsiya o'tkazish va strategik yondashuvlari hamda usullarini yo‘lga qo‘yish masallalari muhokama qilindi. Tadbirda McKinsey, PricewaterhouseCoopers, Alvarez & Marsal, Boston Consulting Group, Korn Ferry, Ernst & Young, KPMG va Deloitte kabi dunyoning yetakchi konsalting kompaniya vakillari ishtirok etdi.
Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari B.B. Xodjaev rahbarligida yirik davlat ishtirokidagi korxonalarni transformatsiya qilish va ushbu sohadagi joriy yutuqlar haqida munozaralar bo‘lib o‘tdi. Shuningdek ushbu yo’nalish bo'yicha tajribadan olingan saboqlar to'g'risida ham muhokama qilindi. Shuningdek yig‘ilishda transformatsiyaning yangi bosqichlarini amalga oshirish bo'yicha rejalar e’lon qilindi. Dunyoning turli mamlakatlarida muvaffaqiyatli qo‘llanilayotgan ilg‘or xalqaro tajriba va usullarini korxonalarda tadbiq qilishga alohida e’tibor qaratildi.
Davra suhbatining muhim natijalari qatorida O‘zbekiston davlat korxonalari va xorijiy maslahatchilar o‘rtasida hamkorlikni yanada rivojlantirish va tajriba almashish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. Ushbu tashabbuslar ilg‘or boshqaruv standartlarini integratsiyalashuviga ko‘maklashish va mamlakat iqtisodiy salohiyatini mustahkamlashga qaratilgan.
Mazkur tadbir O‘zbekistonning chuqur iqtisodiy islohotlar o‘tkazishga qat’iy qarorini tasdiqlaydi va xalqaro hamkorlikka ochiqligini namoyish etadi. O’tkazilgan davra suhbati natijasi bo'yicha va ko‘tarilgan tashabbuslar davlat korxonalarini isloh qilish jarayonini sezilarli darajada tezlashtiradi, ularning samaradorligi va jahon miqyosida raqobatbardoshligini oshirishga xizmat qiladi.

On November 2, 2023, a Round Table meeting held at the Ministry of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan with the participation of the Investment Company "UzAssets" and foreign consulting companies." The event aimed at facilitating dialogue regarding strategic approaches and methods for further transformation of state-owned enterprises. The event attended by representatives of the world leading consulting firms, including McKinsey, PricewaterhouseCoopers, Alvarez & Marsal, Boston Consulting Group, Korn Ferry, Ernst & Young, KPMG and Deloitte.
Under the leadership of the Deputy Minister of Economy and Finance, Mr. B.B. Khodjaev, discussions held, and current achievements in the transformation of large state-owned companies discussed, as well as lessons learned from this experience. At the meeting, plans for the implementation of new stages in transformation announced. Particular attention paid to discussion and adapting the best international practices and methods successful used in different countries.
Among other significant results of the Round Table, agreements reached on further cooperation and exchange of experience between Uzbek state-owned companies and foreign consultants. These initiatives designed to promote the integration of advanced management standards and strengthen the economic potential.
This event confirms Uzbekistan determination to carry out deep economic reforms and demonstrates its openness to international cooperation. We expect that the results of the Round Table and the initiatives launched will significantly accelerate the reforming state-owned companies, helping to increase their efficiency and competitiveness on the world stage.