2023-yil 2-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligida “UzAssets investitsiya kompaniyasi” hamda xalqaro konsalting kompaniyalar ishtirokida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbirda davlat ishtirokidagi korxonalarda transformatsiya o'tkazish va strategik yondashuvlari hamda usullarini yo‘lga qo‘yish masallalari muhokama qilindi. Tadbirda McKinsey, PricewaterhouseCoopers, Alvarez & Marsal, Boston Consulting Group, Korn Ferry, Ernst & Young, KPMG va Deloitte kabi dunyoning yetakchi konsalting kompaniya vakillari ishtirok etdi.
Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari B.B. Xodjaev rahbarligida yirik davlat ishtirokidagi korxonalarni transformatsiya qilish va ushbu sohadagi joriy yutuqlar haqida munozaralar bo‘lib o‘tdi. Shuningdek ushbu yo’nalish bo'yicha tajribadan olingan saboqlar to'g'risida ham muhokama qilindi. Shuningdek yig‘ilishda transformatsiyaning yangi bosqichlarini amalga oshirish bo'yicha rejalar e’lon qilindi. Dunyoning turli mamlakatlarida muvaffaqiyatli qo‘llanilayotgan ilg‘or xalqaro tajriba va usullarini korxonalarda tadbiq qilishga alohida e’tibor qaratildi.
Davra suhbatining muhim natijalari qatorida O‘zbekiston davlat korxonalari va xorijiy maslahatchilar o‘rtasida hamkorlikni yanada rivojlantirish va tajriba almashish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. Ushbu tashabbuslar ilg‘or boshqaruv standartlarini integratsiyalashuviga ko‘maklashish va mamlakat iqtisodiy salohiyatini mustahkamlashga qaratilgan.
Mazkur tadbir O‘zbekistonning chuqur iqtisodiy islohotlar o‘tkazishga qat’iy qarorini tasdiqlaydi va xalqaro hamkorlikka ochiqligini namoyish etadi. O’tkazilgan davra suhbati natijasi bo'yicha va ko‘tarilgan tashabbuslar davlat korxonalarini isloh qilish jarayonini sezilarli darajada tezlashtiradi, ularning samaradorligi va jahon miqyosida raqobatbardoshligini oshirishga xizmat qiladi.

2 ноября 2023 года в Министерстве экономики и финансов Республики Узбекистан состоялось заседание Круглого стола с участием "Инвестиционная компания UzAssets", а также международных консалтинговых компаний. Мероприятие было направлено на содействие диалогу относительно стратегических подходов и методов дальнейшей трансформации государственных предприятий. На мероприятии приняли участие представители ведущих мировых консультационных фирм, включая McKinsey, PricewaterhouseCoopers, Alvarez & Marsal, Boston Consulting Group, Korn Ferry, Ernst & Young, KPMG и Deloitte.
Под руководством Заместителя министра экономики и финансов Б.Б. Ходжаева, были проведены обсуждения и рассмотрены текущие достижения в области трансформации крупных государственных компаний, а также извлечены уроки, вынесенные из этого опыта. На заседании были озвучены планы по реализации новых этапов трансформации. Особое внимание уделялось обсуждению и адаптации лучших международных практик и методов, успешно применяемых в различных странах мира.
Среди других значимых результатов Круглого стола были достигнуты договорённости о дальнейшем сотрудничестве и обмене опытом между узбекскими государственными компаниями и иностранными консультантами. Эти инициативы призваны способствовать интеграции передовых стандартов управления и укреплению экономического потенциала страны.
Мероприятие подтверждает решимость Узбекистана проводить глубокие экономические реформы и демонстрирует его открытость к международному сотрудничеству. Мы ожидаем, что результаты Круглого стола и начатые инициативы значительно ускорят процесс реформирования государственных компаний, способствуя повышению их эффективности и конкурентоспособности на мировой арене.