2026-yil 18-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida “ESG Center of Excellence” dasturining “1-daraja: ESG asoslari” moduli bo‘yicha o‘quv yakunlariga bag‘ishlangan sertifikatlarni tantanali topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi. Dastur UzAssets AJ tomonidan Osiyo taraqqiyot banki bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.
“UzAssets” AJ Boshqaruvi raisi Bobur Abdinizorov, Osiyo taraqqiyot bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi operatsion faoliyat rahbari Mirzo Iskandar G‘ulomov hamda Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi direktor o‘rinbosari Mirkomil Adilov ishtirokchilarni kursni muvaffaqiyatli yakunlagani bilan tabriklab, ESG yondashuvlarining davlat kompaniyalarini transformatsiya qilish va ularning xalqaro bozorlardagi investitsiyaviy jozibadorligini oshirishdagi ahamiyatini ta’kidladilar.
Sertifikatlar o‘z professional faoliyatida ESG yondashuvlarini joriy etish va rivojlantirish uchun mas’ul bo‘lgan davlat kompaniyalari mutaxassislariga topshirildi. Olingan bilim va ko‘nikmalar barqaror rivojlanish standartlarini amaliyotga tatbiq etish, korporativ boshqaruvni takomillashtirish hamda davlat korxonalarining investitsiyaviy jozibadorligini oshirishga yo‘naltiriladi.
Marosim doirasida kurs natijalari taqdim etildi: 14 ta amaliy topshiriqning bajarilishi, ballar taqsimoti hamda “2-daraja: Praktikum”ga o‘tish qoidalari. O‘qishni muvaffaqiyatli yakunlagan ishtirokchilar keyingi bosqichga avtomatik ravishda ruxsat beruvchi sertifikatlarga, shuningdek Moodle platformasi orqali sertifikatlarning elektron nusxalariga kirish bo‘yicha yo‘riqnomaga ega bo‘ldilar.
Yakunda ishtirokchilar “ESG Center of Excellence” nafaqat o‘quv dasturi, balki O‘zbekiston davlat kompaniyalari faoliyatida barqaror rivojlanish standartlari, korporativ boshqaruv va ijtimoiy-ekologik mas’uliyatni joriy etish uchun amaliy vosita ekanini ta’kidladilar.

18 февраля 2026 года Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан состоялась торжественная церемония вручения сертификатов по итогам обучения по модулю «Уровень 1: Основы ESG» программы «ESG Center of Excellence», реализуемой АО «UzAssets» совместно с Азиатским банком развития.
Председатель правления «UzAssets» Бобур Абдиназаров, руководитель операционной деятельности представительства Азиатского банка развития в Узбекистане Мирзо Искандар Гуламов, а также заместитель директора Высшей школы бизнеса и предпринимательства Миркомил Адилов, поздравили участников с успешным завершением курса, отметив важность ESG подходов для трансформации государственных компаний и повышения их инвестиционной привлекательности на международных рынках.
Сертификаты были вручены специалистам государственных компаний, ответственным за внедрение и развитие ESG-подходов в своей профессиональной деятельности. Полученные знания и компетенции будут направлены на практическое применение стандартов устойчивого развития, совершенствование корпоративного управления и повышение инвестиционной привлекательности государственных предприятий.
В рамках церемонии были представлены результаты прохождения курса: выполнение всех 14 практических заданий, распределение баллов и правила перехода на «Уровень 2: Практикум». Участники, успешно завершившие обучение, получили сертификаты с автоматическим допуском к следующему уровню, а также инструкцию по доступу к электронным версиям сертификатов через платформу Moodle.
В завершении участники отметили, что ESG Center of Excellence — это не только обучение, но и практический инструмент для внедрения стандартов устойчивого развития, корпоративного управления и социально-экологической ответственности в деятельности государственных компаний Узбекистана.