2025-yil 26-noyabr kuni “O‘ztransgaz” AJ va “UzAssets” AJ hamkorligida “ESG Co-Lab: O‘zbekiston Respublikasi davlat korxonalarining yo‘nalishlari va hamkorlikdagi yechimlari” mavzusida tadbir tashkil etildi.
Seminarda O‘zbekistonning neft-gaz va energetika sohalaridagi davlat korxonalari kuzatuv kengashlari hamda boshqaruvlarining mustaqil a’zolari ishtirok etdilar.
Tadbir doirasida “UzAssets” AJ boshqaruvi raisi Bobur Abdinazarov kirish so‘zi bilan chiqib, ESG kun tartibi O‘zbekiston davlat korxonalari uchun strategik ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi. Unga ko‘ra, ESG davlat siyosatida ustuvor yo‘nalish bo‘lib, “O‘zbekiston–2030” strategiyasi doirasida yirik davlat korxonalarini transformatsiya qilishda muhim element hisoblanadi.
2025-yilda ESG reytingiga ega bo‘lgan davlat korxonalari soni 7 taga yetgani, va ular orasida neft-gaz va energetika sohasi korxonalari ham borligi ta’kidlandi. Shuningdek, UzAssets huzurida xalqaro ESG standartlarini joriy qilish, mutaxassislar tayyorlash va davlat korxonalari tashabbuslarini muvofiqlashtirish uchun mo‘ljallangan maxsus ESG Center of Excellence tashkil etilgani alohida qayd etildi. ESG ko‘rsatkichlarining yuqoriligi xalqaro kapital bozorlariga yanada qulay shartlarda chiqish imkonini kengaytirishi ham ta’kidlandi.
Bundan tashqari, Ernst & Young kompaniyasi tomonidan ESG tamoyillarini joriy etish bo‘yicha xalqaro tajriba va biznes samaradorlikni baholash haqida taqdimot o‘tkazilib, davlat korxonalari faoliyatiga barqaror yondashuvlarni integratsiya qilish bo‘yicha tavsiyalar berildi.
Tadbir doirasida ishtirokchilar uchun guruh sessiyalari tashkil etilib, unda O‘zbekiston davlat korxonalarining ustuvor yo‘nalishlari va barqaror rivojlanish maqsadlari belgilandi. Ushbu maqsadlar neft-gaz va energetika sektori korxonalarining barqarorligi, shaffofligi va investitsion jozibadorligini oshirishga qaratilgan.

ESG Co-Lab: Vectors and Joint Solutions of State-Owned Companies of the Republic of Uzbekistan
On November 26, 2025, JSC “Uztransgaz” together with JSC “UzAssets” organized the event “ESG Co-Lab: Vectors and Joint Solutions of State-Owned Companies of the Republic of Uzbekistan.”
Independent members of the Supervisory Boards and management of state-owned oil, gas, and energy companies of Uzbekistan took part in the seminar.
At the event, the Chairman of the Board of JSC “UzAssets,” Bobur Abdinazarov, delivered a introductory speech, emphasizing the strategic importance of the ESG agenda for Uzbekistan’s state-owned companies. He noted that ESG is a national priority and a key element of the transformation of large state companies within the framework of the “Uzbekistan–2030” Strategy.
According to him, the number of state-owned companies in Uzbekistan with ESG ratings reached seven in 2025, including enterprises from the oil, gas, and energy sectors. He also highlighted the establishment of a specialized ESG Center of Excellence under UzAssets, which will become a key platform for implementing international ESG standards, training specialists, and coordinating initiatives of state-owned companies. It was additionally noted that a high level of ESG indicators expands access to international capital on more favorable terms.
Furthermore, Ernst & Young delivered a presentation on international ESG implementation practices and the assessment of business effects, sharing their experience and recommendations for integrating sustainable approaches into the activities of state-owned companies.
During the event, group sessions were organized for participants to determine the priority vectors and sustainable development goals of Uzbekistan’s state-owned companies, aimed at increasing the sustainability, transparency, and investment attractiveness of enterprises in the oil, gas, and energy sectors.