2026-yil 19–30-yanvar kunlari davomida «UzAssets» AJ Osiyo taraqqiyot banki ko‘magida Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi bilan hamkorlikda «ESG Center of Excellence» loyihasi doirasida intensiv o‘quv kursini tashkil etdi. Mazkur kurs ishtirokchilari O‘zbekistonning yirik davlat kompaniyalari mutaxassislaridan iborat.
Kurs interaktiv va amaliyotga yo‘naltirilgan formatda o‘tkazilib, bu davlat kompaniyalari mutaxassislariga asosiy ESG vositalarini samarali o‘zlashtirish hamda ularni ichki samaradorlikni oshirish va tashkilotlarning barqaror rivojlanishini ta’minlash maqsadida amaliyotda qo‘llash imkonini beradi.
Trening xalqaro ekspertlar, shuningdek «UzAssets» AJning ESG-konsultantlari ishtirokida o‘tkazilmoqda va grant mablag‘lari hisobidan moliyalashtirilmoqda, bu esa davlat kompaniyalari uchun bepul ishtirok etishni ta’minlaydi.
Kurs dasturi davlat kompaniyalari mutaxassislarida ichki ESG-kompetensiyalarni shakllantirish va rivojlantirishga qaratilgan bo‘lib, u uglerod izini hisoblash, ISO xalqaro standartlari talablariga muvofiq Gap-tahlil o‘tkazish, shuningdek ESG-ma’lumotlarni yig‘ish, verifikatsiya qilish va tayyorlashni o‘z ichiga oladi. Ushbu vositalarni o‘zlashtirish korxonalarga ESG-amaliyotlarini joriy etish sifatini oshirish, jarayonlarni optimallashtirish va tashqi maslahatchilarga bog‘liqlikni kamaytirish imkonini beradi.
Intensiv kurs «1-daraja: Fundament» moduli doirasida amalga oshirilmoqda va mutaxassislarni keyingi chuqurlashtirilgan o‘quv bosqichlariga hamda SASB va IFRS S1/S2 xalqaro standartlariga muvofiq ESG-hisobotlarni tayyorlash bo‘yicha amaliy tayyorgarlikka yo‘naltiruvchi bazaviy bosqich hisoblanadi.

From 19 to 30 January 2026, «UzAssets» JSC, in cooperation with the Higher School of Business and Entrepreneurship and with the support of the Asian Development Bank, organized an intensive training course within the framework of the «ESG Center of Excellence» project. The participants of the course are specialists from major state-owned companies of the Republic of Uzbekistan.
The course is delivered in an interactive, practice-oriented format, enabling specialists from state-owned companies to effectively master key ESG tools and apply them in their professional activities to enhance internal efficiency and ensure sustainable organizational development.
The training is conducted with the participation of international experts as well as ESG consultants from «UzAssets» JSC and is implemented through grant funding, which ensures free participation for state-owned companies.
The program is focused on practical training and the development of internal ESG competencies among specialists of state-owned companies. It covers carbon footprint calculation, conducting gap analysis in accordance with the requirements of international ISO standards, as well as the collection, verification, and preparation of ESG data. Mastery of these tools allows enterprises to improve the quality of ESG practice implementation, optimize internal processes, and reduce dependence on external consultants.
The intensive course is delivered within the «Level 1: Foundation» module and represents a basic stage of specialist training, preparing participants for further advanced learning and practical preparation of ESG reporting in accordance with international standards such as SASB and IFRS S1/S2.