2026-yil 19–30-yanvar kunlari davomida «UzAssets» AJ Osiyo taraqqiyot banki ko‘magida Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi bilan hamkorlikda «ESG Center of Excellence» loyihasi doirasida intensiv o‘quv kursini tashkil etdi. Mazkur kurs ishtirokchilari O‘zbekistonning yirik davlat kompaniyalari mutaxassislaridan iborat.
Kurs interaktiv va amaliyotga yo‘naltirilgan formatda o‘tkazilib, bu davlat kompaniyalari mutaxassislariga asosiy ESG vositalarini samarali o‘zlashtirish hamda ularni ichki samaradorlikni oshirish va tashkilotlarning barqaror rivojlanishini ta’minlash maqsadida amaliyotda qo‘llash imkonini beradi.
Trening xalqaro ekspertlar, shuningdek «UzAssets» AJning ESG-konsultantlari ishtirokida o‘tkazilmoqda va grant mablag‘lari hisobidan moliyalashtirilmoqda, bu esa davlat kompaniyalari uchun bepul ishtirok etishni ta’minlaydi.
Kurs dasturi davlat kompaniyalari mutaxassislarida ichki ESG-kompetensiyalarni shakllantirish va rivojlantirishga qaratilgan bo‘lib, u uglerod izini hisoblash, ISO xalqaro standartlari talablariga muvofiq Gap-tahlil o‘tkazish, shuningdek ESG-ma’lumotlarni yig‘ish, verifikatsiya qilish va tayyorlashni o‘z ichiga oladi. Ushbu vositalarni o‘zlashtirish korxonalarga ESG-amaliyotlarini joriy etish sifatini oshirish, jarayonlarni optimallashtirish va tashqi maslahatchilarga bog‘liqlikni kamaytirish imkonini beradi.
Intensiv kurs «1-daraja: Fundament» moduli doirasida amalga oshirilmoqda va mutaxassislarni keyingi chuqurlashtirilgan o‘quv bosqichlariga hamda SASB va IFRS S1/S2 xalqaro standartlariga muvofiq ESG-hisobotlarni tayyorlash bo‘yicha amaliy tayyorgarlikka yo‘naltiruvchi bazaviy bosqich hisoblanadi.

В период с 19 по 30 января 2026 года АО «UzAssets» совместно с Высшей школой бизнеса и предпринимательства при поддержке Азиатского банка развития организовало интенсивный курс обучения в рамках проекта «ESG Center of Excellence», участниками которого являются специалисты крупных государственных компаний Узбекистана.
Курс проводится в интерактивном, практико-ориентированном формате, что позволяет специалистам государственных компаний максимально эффективно осваивать ключевые ESG-инструменты и применять их в работе для повышения внутренней эффективности и устойчивого развития организаций.
Тренинг проводится при участии международных экспертов, а также ESG-консультантов АО «UzAssets», и реализуется за счёт грантовых средств, что обеспечивает бесплатное участие для государственных компаний.
Программа курса ориентирована на практическую подготовку и развитие внутренних ESG-компетенций специалистов государственных компаний, включая расчёт углеродного следа, проведение Gap-анализа в соответствии с требованиями международных стандартов ISO, а также сбор, верификацию и подготовку ESG-данных. Освоение этих инструментов позволяет предприятиям повысить качество внедрения ESG-практик, оптимизировать процессы и снижать зависимость от внешних консультантов.
Интенсив реализуется в рамках модуля «Уровень 1: Фундамент» и является базовым этапом подготовки специалистов к дальнейшему углублённому обучению и практической подготовке ESG-отчётности в соответствии с международными стандартами SASB и IFRS S1/S2.