12-sentabr kuni Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan STJ Advisors va FinAsia bilan hamkorlikda tashkil etilgan “IPO jarayoni sharhi. Eng yaxshi tajribalar” mavzusida seminar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda UzAssets boshqaruvi raisi B. Abdinazarov ishtirok etdi. O‘z nutqida B. Abdinazarov yirik davlat kompaniyalarining xalqaro fond bozorlariga chiqishi muhimligini ta’kidlab, bunga erishish uchun erta va tizimli tayyorgarlik zarurligini, shu jumladan, shaffof investitsiya tarixini shakllantirish muhimligini qayd etdi.
Seminar ishtirokchilari IPO jarayonining asosiy bosqichlarini – investitsiya tarixini ishlab chiqishdan tortib banklar sindikati va investorlar bilan hamkorlikka qadar bo‘lgan yo‘lni muhokama qildilar.
Alohida e’tibor aksiyalar tarixi banklar bilan ishlashdan avval tayyorlanishi kerakligi, bu esa kommunikatsiya jarayonini izchil va boshqariladigan qilishiga qaratildi.
STJ Advisors mutaxassislari bozorda joylashtirishga tayyorgarlik ko‘rish borasidagi xalqaro tajriba, bozorda joylashuv, bitimlar tuzilmasi va joriy bozor sharoitlariga moslashuv masalalari bo‘yicha o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashdilar.
Tadbir ishtirokchilari kompaniyalarni transformatsiya qilish va davlat kompaniyalari shaffofligini oshirish orqali uzoq muddatli investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar ushbu seminar dolzarb bo‘lganini ta’kidladilar.

12 сентября состоялся семинар «Обзор процесса IPO. Лучшие практики», организованный Министерством экономики и финансов, STJ Advisors совместно с FinAsia.
На мероприятии принял участие председатель правления UzAssets Б. Абдиназаров. В своём выступлении Б. Абдиназаров подчеркнул важность выхода крупных государственных компаний на международные фондовые рынки и отметил, что для этого необходима ранняя и системная подготовка, включая формирование прозрачной инвестиционной истории.
Участники семинара обсудили ключевые этапы IPO-процесса — от разработки инвестиционной истории до взаимодействия с банковским синдикатом и инвесторами.
Особое внимание было уделено тому, что история акций должна быть подготовлена до начала работы с банками, чтобы обеспечить последовательность и управляемость коммуникации.
Эксперты STJ Advisors поделились международным опытом подготовки к размещениям, включая вопросы рыночного позиционирования, структуры сделок и адаптации к текущим условиям рынка.
Участники мероприятия отметили, актуальность проведённого семинара в связи с проводимыми работой по трансформации крупных компаний и повышением прозрачности госкомпаний для привлечения долгосрочных инвестиций.