17-iyul kuni UzAssets ofisida China Investment Corporation (CIC) vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumot uchun: China Investment Corporation (CIC) – 2007-yilda Xitoy hukumati tomonidan tashkil etilgan suveren investitsiya fondi hisoblanadi. CIC butun dunyo bo‘ylab turli aktiv toifalariga, jumladan infratuzilma, energetika, texnologiya, moliya sektori va ko‘chmas mulkka uzoq muddatli va barqaror rivojlanishga qaratilgan investitsiyalarni amalga oshiradi.
UzAssets rahbariyati tomonidan davlat kompaniyalarida amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalari va ularning xalqaro moliyaviy bozorga chiqishi bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar – jumladan, evrobondlar joylashtirish, IPOga tayyorgarlik, ESG tamoyillarini joriy etish hamda Fitch, S&P va Moody’s kabi yetakchi reyting agentliklaridan xalqaro kredit reytinglarini olish haqida ma’lumot berildi.
Muzokaralar davomida hamkorlik istiqbollari, jumladan, CICning O‘zbekiston davlat kompaniyalari IPOlarida investor sifatida ishtirok etish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va davlat kompaniyalari ishtirokidagi investitsiya loyihalari doirasida qo‘shma faoliyat istiqbollarini ko‘rib chiqish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Meeting with China Investment Corporation
On July 17, a meeting was held at the UzAssets office with representatives of China Investment Corporation (CIC).
For reference: China Investment Corporation (CIC) is a sovereign investment fund established by the Government of China in 2007. CIC invests in various asset classes around the world, including infrastructure, energy, technology, the financial sector, and real estate, aiming for sustainable and long-term development.
The management of UzAssets presented information on the ongoing work to implement investment projects in state-owned companies, as well on steps to access international financial markets — including the issuance of eurobonds, preparation for IPOs, implementation of ESG principles, and obtaining international credit ratings from leading rating agencies, including Fitch, S&P, and Moody’s.
During the negotiations, prospects for cooperation were discussed, including the possibility of CIC participating as an investor in the IPOs of state-owned companies of Uzbekistan.
As a result of the meeting, an agreement was reached to establish cooperation and to explore prospects for joint work on investment projects involving state-owned enterprises.