Synergy Consulting bilan uchrashuv
2025-yil 22-avgust kuni UzAssetsda xalqaro konsalting kompaniyasi Synergy Consulting vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvning asosiy mavzusi O‘zbekistonda xususiylashtirish jarayonlarini qo‘llab-quvvatlash doirasidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qilishdan iborat bo‘ldi.
Ma’lumot uchun: Synergy — energetika, infratuzilma va davlat-xususiy sheriklik (DXSh) sohalarida moliyaviy va strategik konsaltingga ixtisoslashgan xalqaro konsalting kompaniyasidir. Kompaniya 115 dan ortiq mamlakatda loyihalarni amalga oshirgan va $100 milliarddan ortiq investitsiyalarni jalb etgan.
Uchrashuv davomida tomonlar davlat korxonalarini transformatsiya qilish va xususiylashtirish strategiyasini amalga oshirish doirasidagi hamkorlik yo‘nalishlari va ehtimoliy qo‘shma loyihalarni muhokama qildilar.
Synergy Consulting vakillari energetika, infratuzilma va yirik aktivlarni xususiylashtirish sohalarida, xususan, Yaqin Sharq va Osiyo davlatlarida amalga oshirilgan muvaffaqiyatli tajribalarini taqdim qildilar.
Uchrashuv davomida bitimlarni tuzish (strukturalashtirish), strategik va institutsional investorlarni jalb etish, shuningdek, xususiylashtirish jarayonlarining shaffofligi va samaradorligini ta’minlash imkoniyatlariga alohida e’tibor qaratildi.
UzAssets rahbariyati islohotlarni samarali amalga oshirish, jarayonlarning ochiqligini ta’minlash va investorlar ishonchini oshirishda xalqaro ekspertlarning ishtirokini muhim deb hisoblashini ta’kidladi. Shu munosabat bilan tomonlar kelgusidagi hamkorlikka qiziqish bildirdilar.

22 августа 2025 года в UzAssets состоялась встреча с представителями международной консалтинговой компании Synergy Consulting. Основной темой обсуждения стали перспективы сотрудничества в рамках поддержки процессов приватизации в Узбекистане.
Справочно: Synergy - международная консалтинговая фирма, специализирующаяся на финансовом и стратегическом консультировании в секторах энергетики, инфраструктуры и государственно-частного партнёрства (ГЧП), реализуя проекты более чем в 115 странах и привлекая свыше $100 млрд инвестиций.
На встрече стороны обсудили возможные направления сотрудничества и потенциальные совместные проекты в рамках трансформации государственных компаний и реализации стратегии приватизации.
Представители Synergy Consulting поделились опытом сопровождения аналогичных процессов в других странах, включая успешные кейсы в области энергетики, инфраструктуры и приватизации крупных активов в странах Ближнего Востока и Азии.
Особое внимание было уделено возможностям структурирования сделок, привлечения стратегических и институциональных инвесторов, а также обеспечению прозрачности и эффективности приватизационных процессов.
Руководство UzAssets подчеркнуло важность привлечения международных экспертов для повышения эффективности реформ, обеспечения прозрачности процессов и усиления доверия со стороны инвесторов. В этой связи стороны выразили заинтересованность в дальнейшем сотрудничестве.