2025 yil 15 sentabrda «UzAssets» AJda 11 sentabrdan 17 sentabrgacha O‘zbekistonda o‘tkazilayotgan Moliya boshqaruvi bo‘yicha maslahatlashuv missiyasi doirasida Osiyo taraqqiyot banki (OTB) vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekistonning yirik davlat korxonalari tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalarga alohida e'tibor qaratildi. Muzokaralar davomida moliyaviy va auditorlik hisobotlari, moliyaviy shartlarga rioya qilish hamda amalga oshirilayotgan loyihalarning moliyaviy barqarorligini ta'minlash masalalari muhokama qilindi.
«UzAssets» AJ tomonidan davlat korxonalarini transformatsiya qilish doirasidagi asosiy vazifalar va ustuvor yo‘nalishlar taqdim etildi, ular shaffoflikni oshirish, boshqaruv samaradorligini kuchaytirish va investitsiyaviy jozibadorlikni ta'minlashga qaratilgan.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar davlat korxonalarini transformatsiya qilish, loyihalarni amalga oshirish samaradorligini oshirish va shaffoflikni ta'minlash maqsadida OTB bilan konstruktiv hamkorlikni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Встреча с миссией Азиатского банка развития
15 сентября 2025 года состоялась встреча в АО «UzAssets» с представителями Азиатского банка развития (АБР) в рамках Консультационной миссии по вопросам финансового управления, проходящей в Узбекистане с 11 по 17 сентября.
На встрече особое внимание было уделено проектам, реализуемым крупными государственными компаниями Узбекистана. В ходе обсуждения были затронуты вопросы финансовой и аудированной отчетности, соблюдения финансовых условий, а также обеспечения финансовой устойчивости реализуемых проектов.
Со стороны АО «UzAssets» были представлены основные задачи и приоритетные направления в рамках трансформации государственных компаний, направленные на повышение прозрачности, эффективности управления и инвестиционной привлекательности.
По итогам встречи стороны выразили готовность к продолжению конструктивного сотрудничества по трансформации госкомпаний с целью повышения прозрачности и эффективности реализации проектов совместно с АБР.