2025 yil 15 sentabrda «UzAssets» AJda 11 sentabrdan 17 sentabrgacha O‘zbekistonda o‘tkazilayotgan Moliya boshqaruvi bo‘yicha maslahatlashuv missiyasi doirasida Osiyo taraqqiyot banki (OTB) vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekistonning yirik davlat korxonalari tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalarga alohida e'tibor qaratildi. Muzokaralar davomida moliyaviy va auditorlik hisobotlari, moliyaviy shartlarga rioya qilish hamda amalga oshirilayotgan loyihalarning moliyaviy barqarorligini ta'minlash masalalari muhokama qilindi.
«UzAssets» AJ tomonidan davlat korxonalarini transformatsiya qilish doirasidagi asosiy vazifalar va ustuvor yo‘nalishlar taqdim etildi, ular shaffoflikni oshirish, boshqaruv samaradorligini kuchaytirish va investitsiyaviy jozibadorlikni ta'minlashga qaratilgan.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar davlat korxonalarini transformatsiya qilish, loyihalarni amalga oshirish samaradorligini oshirish va shaffoflikni ta'minlash maqsadida OTB bilan konstruktiv hamkorlikni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

On September 15, 2025, a meeting was held at JSC «UzAssets» with representatives of the Asian Development Bank (ADB) as part of the Financial Management Advisory mission taking place in Uzbekistan from September 11 to 17.
The meeting focused particularly on projects implemented by large state-owned companies of Uzbekistan. Discussions covered issues related to financial and audited reporting, compliance with financial covenants, and ensuring the financial sustainability of ongoing projects.
JSC «UzAssets» presented the key tasks and priority areas within the transformation of state-owned enterprises aimed at enhancing transparency, improving management efficiency, and increasing investment attractiveness.
At the conclusion of the meeting, both parties expressed their readiness to continue constructive cooperation with the ADB on the transformation of state enterprises to enhance transparency and improve project implementation efficiency.