2025-yil 12–13 noyabr kunlari Toshkent shahrida “O‘zbekiston va xalqaro kapital bozorlari 2025” Konferensiyasi va Intensiv dasturi bo‘lib o‘tdi. Tadbir yetakchi xalqaro konsalting kompaniyalari — FTI Consulting, Rothschild & Co, Citi, PwC, White & Case, IB Translations, Fanda, Alef Quad va New Stage Advisory — hamkorligida, “UzAssets” AJ, London fond birjasi (London Stock Exchange) hamda Buyuk Britaniya Elchixonasi ko‘magida tashkil etildi.
Ushbu tadbirda ekspertlar, xalqaro konsultantlar va O‘zbekiston davlat korxonalari vakillari ishtirok etdilar. Asosiy e’tibor kapital bozorini rivojlantirish, kompaniyalarni IPO jarayoniga tayyorlash va ilg‘or korporativ boshqaruv standartlarini joriy etish masalalariga qaratildi.
Konferensiya doirasida “UzAssets” AJ boshqaruvi raisi B. Abdinazarov ochilish marosimida kirish nutqini so‘zlab, kompaniyalarni IPOga chiqarishga bag‘ishlangan panel sessiyada ham ishtirok etdi.
O‘z nutqida u Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahbarligida O‘zbekiston ochiqlik, shaffoflik va xalqaro investorlar bilan faol hamkorlik tamoyillariga asoslangan yangi iqtisodiy transformatsiya bosqichiga kirib kelayotganini ta’kidladi.
Shuningdek, korporativ sektor islohotlari va fond bozorini rivojlantirish xususiy kapitalni jalb etish, davlat aktivlaridan samarali foydalanish hamda O‘zbekistonning investitsion jozibadorligini oshirish uchun mustahkam zamin yaratib berayotgani qayd etildi.
Alohida e’tibor IPO, SPO va xususiylashtirish bo‘yicha joriy kun tartibiga qaratilib, ushbu jarayonlar kapital bozorini chuqurlashtirish bilan birga, yirik davlat korxonalarida shaffoflik va samaradorlikni oshirishda muhim ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.
Shu bilan birga, 2025-yil iyun oyida Fitch agentligi O‘zbekistonning suveren reytingini BB- dan BB (Positive) darajasiga oshirgani, S&P va Moody’s agentliklari ham mamlakat reytingi bo‘yicha prognozlarni yaxshilagani qayd etildi.
Korporativ darajada esa 16 ta yirik davlat korxonasi xalqaro kredit reytingiga, 7 ta kompaniya esa ESG reytingiga ega bo‘lgan bo‘lib, bu korporativ boshqaruvning barqaror rivojlanishiga xizmat qilmoqda.
Bundan tashqari, barcha yirik davlat korxonalarida xalqaro moliyaviy hisobot standartlari asosida hisobotlar tayyorlanib, yetakchi xalqaro audit kompaniyalari tomonidan tekshirilmoqda.
Konferensiya doirasida kapital bozorini rivojlantirish bo‘yicha islohotlarning asosiy yo‘nalishlari, xalqaro hamkorlar bilan o‘zaro hamkorlik mexanizmlari, korporativ boshqaruv va hisobot standartlarini joriy etish, shuningdek ESG va barqaror rivojlanish tamoyillarining kompaniyalar investitsion jozibadorligini oshirishdagi roli muhokama qilindi.
Panel muhokamalaridan tashqari, ishtirokchilar IPO jarayonlari, moliyaviy hisobotlarni tayyorlash va kapital jalb etish bo‘yicha amaliy treninglar va master-klasslarda qatnashdilar. Tadbir yakunida ishtirokchilar tajriba almashib, istiqbolli investitsiya loyihalarini muhokama qildilar.

Participation of UzAssets JSC Representatives in the “Uzbekistan and International Capital Markets 2025” Conference and Intensive Program
On November 12–13, 2025, Tashkent hosted the “Uzbekistan and International Capital Markets 2025” Conference and Intensive Program, organized by a consortium of leading international consulting firms — FTI Consulting, Rothschild & Co, Citi, PwC, White & Case, IB Translations, Fanda, Alef Quad, and New Stage Advisory — with the support of UzAssets JSC, the London Stock Exchange, and the Embassy of the United Kingdom in Uzbekistan.
The event brought together experts, international consultants, and representatives of Uzbekistan’s state-owned companies. The discussions primarily focused on the development of the capital market, preparing companies for IPOs, and introducing advanced corporate governance standards.
Within the framework of the conference, the Chairman of the Management Board of UzAssets JSC, B. Abdinazarov, delivered a welcome speech at the opening ceremony and took part in a panel session dedicated to preparing companies for IPOs.
In his remarks, he emphasized that under the leadership of the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, the country is entering a new stage of economic transformation based on openness, transparency, and active partnerships with international investors.
He noted that ongoing reforms in the corporate sector and the development of the stock market provide a strong foundation for attracting private capital, increasing the efficiency of state assets, and further enhancing the investment attractiveness of Uzbekistan.
Special attention was paid to the current agenda on IPOs, SPOs, and privatization, highlighting that these processes play a crucial role not only in deepening the capital market but also in improving transparency and operational efficiency of major state-owned enterprises.
It was also noted that in June 2025, Fitch upgraded Uzbekistan’s sovereign rating from BB- to BB (Positive), while S&P and Moody’s likewise improved their outlooks for the country’s rating.
At the corporate level, 16 major state-owned companies have already received international credit ratings, and 7 companies have obtained ESG ratings, supporting sustainable development in corporate governance.
Furthermore, all major state-owned enterprises are preparing IFRS-based financial statements, audited by leading international audit firms.
The conference addressed key reforms in capital market development, mechanisms for cooperating with international partners, implementation of corporate governance and reporting standards, and the role of ESG and sustainability principles in enhancing companies’ investment appeal.
In addition to panel discussions, participants attended practical training sessions and masterclasses on IPO processes, preparation of financial statements, and capital raising. The event concluded with experience exchange and discussions on prospective investment projects.