2025-yil 1–5 dekabr kunlari “UzAssets” AJ neft-gaz sektori mutaxassislari 2025–2026 yillarga mo‘ljallangan “O‘zbekneftgaz” AJ transformatsiya dasturi doirasida, korxonaning ishlab chiqarish vazifalariga muvofiq resurslarni muvozanatli taqsimlash uchun yagona integratsiyalashgan rejalashtirish tizimini yaratish maqsadida, Sho‘rtan neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasiga tashrif buyurdi.
Sho‘rtan neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasi mazkur loyiha uchun pilot hudud sifatida tanlandi, chunki uning ishlab chiqarish va rejalashtirish jarayonlari barqaror tashkil etilgan bo‘lib, resurslarni rejalashtirish va boshqarishga yangi yondashuvlarni samarali joriy etish imkonini beradi. Tashrif davomida “UzAssets” AJ mutaxassislari korxona rahbariyati hamda tegishli bo‘limlarning yetakchi mutaxassislari bilan yangilangan ishlab chiqarish-iqtisodiy dasturini ishlab chiqishning asosiy yo‘nalishlarini muhokama qildilar. Muhokamalarda boshqarma boshlig‘i, bosh muhandis, shuningdek, Sho‘rtan neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasining sex va xizmatlar rahbarlari ishtirok etib, mavjud jarayonlarni kompleks tahlil qilish hamda ularni optimallashtirish istiqbollarini ko‘rib chiqish imkonini berdi.
Ishchi uchrashuvlar davomida quyidagi masalalar ko‘rib chiqildi: - xarajatlarni taqsimlashning shaffofligi va samaradorligini oshirish;
- biznes-reja, byudjet va xaridlar rejasini kelishish jarayonlarini tezlashtirish;
- tovar gazining va boshqa mahsulotlarning maqsadli tannarxini konlar va quduqlar klasterlari kesimida tahlil qilish vositalarini joriy etish;
- moliyaviy resurslar, xaridlar va pudrat shartnomalarini rejalashtirish uchun kelishilgan normativlarni qo‘llash;
- uskunalarni ekspluatatsiya qilish va ta’mirlash samaradorligini oshiruvchi yagona ishlar jadvalini shakllantirish.
Ishlab chiqarish rejalashtirish samaradorligini oshirish hamda “O‘zbekneftgaz” AJning barcha bo‘linmalarida yondashuvlarni standartlashtirish maqsadida Sho‘rtan neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasi bazasida ishlab chiqilgan yechim bosqichma-bosqich boshqa neft va gaz qazib chiqarish boshqarmalariga, shuningdek, qayta ishlash korxonalariga joriy etiladi. Bu rejalashtirishning yagona standartlarini shakllantirish, resurslarni boshqarish shaffofligini oshirish va ishlab chiqarish faoliyatining umumiy samaradorligini yuksaltirishga xizmat qiladi.

Визит специалистов нефтегазового сектора АО “UzAssets” в Шуртанское НГДУ
С 1 по 5 декабря 2025 года специалисты нефтегазового сектора АО “UzAssets” в рамках Программы трансформации АО «Узбекнефтегаз» на 2025–2026 годы, направленной на создание единой интегрированной системы планирования ресурсов для согласованного распределения всех ресурсов в соответствии с производственными задачами предприятия, посетили Шуртанское НГДУ.
Шуртанское НГДУ выбрано пилотной площадкой проекта так как его производственные и плановые процессы стабильно организованы и позволяют эффективно внедрять новые подходы к планированию и управлению ресурсами. В ходе визита специалисты АО “UzAssets” совместно с руководством и профильными специалистами предприятия обсудили основные направления разработки обновлённой производственно-экономической программы. В обсуждениях приняли участие начальник НГДУ, главный инженер, а также начальники цехов и служб НГДУ «Шуртан», что обеспечило комплексное рассмотрение текущих процессов и перспектив их оптимизации.
Во время рабочих встреч были рассмотрены следующие вопросы: - повышение прозрачности и эффективности распределения затрат;
- ускорение процессов согласования бизнес-плана, бюджета и плана закупок;
- применение инструментов анализа целевой себестоимости товарного газа и иной продукции в разрезе месторождений и кустов скважин;
- внедрение согласованных нормативов для планирования финансовых ресурсов, закупок и подрядных контрактов;
- формирование единого графика работ, обеспечивающего повышение эффективности эксплуатации и ремонта оборудования.
В целях повышения эффективности производственного планирования и унификации подходов во всех подразделениях АО «Узбекнефтегаз» разработанное решение на базе Шуртанского НГДУ будет поэтапно внедряться в другие НГДУ и перерабатывающие компании. Это позволит обеспечить единые стандарты планирования, повысить прозрачность управления ресурсами и повысить общую результативность производственной деятельности.