O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 19-noyabrdagi “Davlat korxonalarida tannarxni kamaytirish va samaradorlikni oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi F-59-son farmoyishiga muvofiq, strategik yirik korxonalarda “Yagona g‘aznachilik” axborot tizimi va “Moliyaviy model” elektron dasturini joriy etish vazifalari belgilangan.
Ushbu vazifalarni amalga oshirish maqsadida joriy yilning 11–13-fevral kunlari “UzAssets” AJ Boshqaruv raisi B. Abdinazarov boshchiligida kompaniya vakillari bilan birga «Navoiyazot» AJ, «Navoiy kon-metallurgiya kombinati» AJ hamda “Navoiuran” DKlarga tashrif buyurishdi.
Tashriflar davomida farmoyish ijrosini samarali tashkil etish, moliyaviy boshqaruvni raqamlashtirish va xarajatlarni optimallashtirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar muhokama qilindi. Xususan, korxonalarda “Yagona g‘aznachilik” tizimi va “Moliyaviy model” dasturini joriy etish yuzasidan pilot loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilgani ta’kidlandi.
O‘rganish jarayonida mutaxassislar tomonidan mavjud biznes jarayonlari tahlil qilindi, amaldagi axborot tizimlari baholandi hamda ishlab chiqilayotgan platformalar bilan integratsiyaga tayyorgarlik darajasi aniqlandi.
Mazkur tashabbuslar yirik korxonalarda moliyaviy shaffoflikni oshirish, boshqaruv samaradorligini yanada kuchaytirish hamda ishlab chiqarish jarayonlarida barqaror va izchil o‘sishni ta’minlashga qaratilgan.

Визит представителей АО «UzAssets» в АО «Навоийский горно-металлургический комбинат», ГП «Навоиуран» и АО «Навоийазот»
В соответствии с Распоряжением Президента Республики Узбекистан от 19 ноября 2025 года № Ф-59 «О мерах по снижению себестоимости и повышению эффективности деятельности государственных предприятий» предусмотрено внедрение в стратегически важных крупных предприятиях информационной системы «Единая казна» и электронного приложения «Финансовая модель».
С целью реализации этих задач с 11 по 13 февраля текущего года делегация во главе с председателем правления АО «UzAssets» Б. Абдиназаровым совместно с представителями компании посетили АО «Навоийазот», АО «Навоийский горно-металлургический комбинат» и ГП «Навоиуран».
В рамках визита обсуждались конкретные меры по эффективной реализации Распоряжения, цифровизации финансового управления и оптимизации расходов. В частности, было подчеркнуто, что планируется реализация пилотных проектов по внедрению системы «Единая казна» и приложения «Финансовая модель».
В процессе изучения эксперты проанализировали существующие бизнес-процессы, оценили действующие информационные системы и определили уровень готовности к интеграции с разрабатываемыми платформами.
Эти инициативы направлены на повышение финансовой прозрачности крупных предприятий, усиление эффективности управления и обеспечение стабильного и последовательного роста производственных процессов.