2025-yil 22-avgust kuni UzAssetsda xalqaro konsalting kompaniyasi Synergy Consulting vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvning asosiy mavzusi O‘zbekistonda xususiylashtirish jarayonlarini qo‘llab-quvvatlash doirasidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qilishdan iborat bo‘ldi.
Ma’lumot uchun: Synergy — energetika, infratuzilma va davlat-xususiy sheriklik (DXSh) sohalarida moliyaviy va strategik konsaltingga ixtisoslashgan xalqaro konsalting kompaniyasidir. Kompaniya 115 dan ortiq mamlakatda loyihalarni amalga oshirgan va $100 milliarddan ortiq investitsiyalarni jalb etgan.
Uchrashuv davomida tomonlar davlat korxonalarini transformatsiya qilish va xususiylashtirish strategiyasini amalga oshirish doirasidagi hamkorlik yo‘nalishlari va ehtimoliy qo‘shma loyihalarni muhokama qildilar.
Synergy Consulting vakillari energetika, infratuzilma va yirik aktivlarni xususiylashtirish sohalarida, xususan, Yaqin Sharq va Osiyo davlatlarida amalga oshirilgan muvaffaqiyatli tajribalarini taqdim qildilar.
Uchrashuv davomida bitimlarni tuzish (strukturalashtirish), strategik va institutsional investorlarni jalb etish, shuningdek, xususiylashtirish jarayonlarining shaffofligi va samaradorligini ta’minlash imkoniyatlariga alohida e’tibor qaratildi.
UzAssets rahbariyati islohotlarni samarali amalga oshirish, jarayonlarning ochiqligini ta’minlash va investorlar ishonchini oshirishda xalqaro ekspertlarning ishtirokini muhim deb hisoblashini ta’kidladi. Shu munosabat bilan tomonlar kelgusidagi hamkorlikka qiziqish bildirdilar.

On August 22, 2025, UzAssets held a meeting with representatives of the international consulting company Synergy Consulting. The main topic of discussion was the prospects for cooperation in supporting the privatization processes in Uzbekistan.
For reference: Synergy is an international consulting company specializing in financial and strategic advisory services in the energy, infrastructure, and public-private partnership (PPP) sectors. The company has implemented projects in over 115 countries and facilitated the attraction of more than $100 billion in investments.
During the meeting, the parties discussed potential areas of cooperation and possible joint projects related to the transformation of state-owned enterprises and the implementation of the privatization strategy.
Synergy Consulting representatives shared their experience in supporting similar processes in other countries, including successful cases in the energy, infrastructure, and large-scale asset privatization sectors in the Middle East and Asia.
Special attention was given to opportunities for deal structuring, attracting strategic and institutional investors, as well as ensuring transparency and efficiency in privatization processes.
The UzAssets management emphasized the importance of engaging international experts to enhance the effectiveness of reforms, ensure transparency, and strengthen investor confidence. In this regard, both parties expressed their interest in further cooperation.