2025-yil 24-sentyabr kuni “UzAssets” AJ Boshqaruv raisining birinchi o‘rinbosari Adamas Ilkyavichyus Dushanbe shahrida Jahon banki ko‘magida bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyoda iqtisodiy rivojlanish uchun samarali davlat boshqaruvi” (EGED) dasturining Uchinchi xalqaro konferensiyasida ishtirok etdi.
Ma’lumot uchun: Konferensiya Tojikiston Respublikasi Iqtisodiy rivojlanish va savdo vazirligi, Jahon banki hamda Buyuk Britaniyaning Tashqi ishlar, Hamdo‘stlik ishlari va rivojlanish vazirligi (FCDO) hamkorligida, UK International Development moliyaviy ko‘magida tashkil etildi.
Davlat sektorini isloh qilishga bag‘ishlangan sessiya doirasida Adamas Ilkyavichyus O‘zbekistonning yirik davlat korxonalarini transformatsiya qilish bo‘yicha tajribasini taqdim etdi. U o‘z nutqida “UzAssets” AJning davlat korxonalarida zamonaviy korporativ boshqaruv prinsiplari, oshkoralik va samaradorlikni oshirishdagi muhim rolini alohida ta’kidladi.
Shuningdek, u islohotlarni samarali amalga oshirish va natijalarni baholashda ma’lumotlar va tahlillardan foydalanish muhimligini qayd etdi.
Adamas Ilkyavichyus, shuningdek, O‘zbekistondagi yirik davlat korxonalarining Kuzatuv kengashlariga mustaqil direktorlarni jalb etish zarurligini alohida ta’kidladi. Ularning ishtiroki orqali amalga oshiriladigan mustaqil va xolis nazorat korporativ mas’uliyatni oshiradi va oshkoralikni ta’minlaydi. Bu esa, o‘z navbatida, davlat korxonalarining investitsiyaviy jozibadorligini kuchaytiradi hamda ularning xalqaro iqtisodiy jarayonlarga integratsiyasiga xizmat qiladi.

Participation of a Representative of JSC “UzAssets” in the Third International Conference of the EGED Program
On September 24, 2025, Adamas Ilkyavichyus, First Deputy Chairman of the Management Board of JSC “UzAssets,” took part in the International Conference “Effective Governance for Economic Development” (EGED) in Central Asia, held in Dushanbe with the support of the World Bank.
For reference: The conference is jointly organized by the Ministry of Economic Development and Trade of the Republic of Tajikistan, the World Bank, and the UK Foreign, Commonwealth and Development Office (FCDO), with financial support from UK International Development.
During the session dedicated to public sector reforms, Adamas Ilkyavichyus presented Uzbekistan’s experience in transforming large state-owned enterprises. In his remarks, he highlighted the key role of JSC “UzAssets” in implementing transformation initiatives aimed at introducing modern corporate governance principles, increasing transparency, and improving the efficiency of management within state-owned companies.
He also emphasized the importance of utilizing data and analytics for making informed decisions and assessing the progress of ongoing reforms.
Additionally, Adamas Ilkyavichyus underscored the significance of involving independent directors in the supervisory boards of major state-owned companies in Uzbekistan. Their participation ensures independent and objective oversight, contributes to greater transparency and enhanced corporate accountability. This, in turn, strengthens the investment potential of state-owned enterprises and supports their integration into international economic processes.