2025-yil 4-dekabr kuni “UzAssets” AJda boshqaruvchi direktor Mixeil Nibladze boshchiligidagi xalqaro investitsiya kompaniyasi Cerberus Frontier delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar davomida tomonlar O‘zbekistondagi yirik davlat korxonalarini transformatsiya qilish va rivojlantirish loyihalari doirasida hamkorlik istiqbollarini, jumladan, telekommunikatsiya sohasidagi tashabbuslarni muhokama qildilar.
“UzAssets” AJ rahbariyati yirik davlat kompaniyalarini transformatsiya qilish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar, jumladan, xalqaro kredit reytinglarini olish, zamonaviy korporativ boshqaruv standartlarini joriy etish, kuzatuv kengashlarining mustaqil a’zolari rolini kengaytirish, shuningdek, xalqaro moliyaviy hisobot standartlariga (IFRS) o‘tish va axborotni oshkora qilish sifatini oshirish borasida ma’lumot taqdim etdi.
Tomonlar davlat korxonalarini xalqaro fond birjalarida IPOga chiqarishga tayyorlash, aksiyadorlik moliyalashtirishini rivojlantirish, shuningdek, xususiylashtirish jarayonlarida xalqaro investorlar ishtirokini muhokama qildilar.
Bundan tashqari, Cerberus Frontier telekommunikatsiya sohasidagi loyihalar hamda boshqa yo‘nalishlar doirasida xususiylashtirish jarayonida ishtirok etishga qiziqish bildirar ekan, O‘zbekistonda uzoq muddatli strategik hamkorlik imkoniyatlarini ko‘rib chiqishga tayyor ekanligini tasdiqladi.

Встреча с компанией Cerberus Frontier
4 декабря 2025 года в АО «UzAssets» состоялась встреча с делегацией международной инвестиционной компании Cerberus Frontier во главе с Михеилом Нибладзе, управляющим директором компании.
В ходе переговоров стороны обсудили перспективы сотрудничества в рамках проектов по трансформации и развитию крупнейших государственных компаний Узбекистана, включая инициативы в телекоммуникационном секторе.
Руководство АО «UzAssets» представило информацию о проводимой работе по трансформации крупных государственных компаний, включая получение международных кредитных рейтингов, внедрение современных стандартов корпоративного управления, расширение роли независимых членов наблюдательных советов, а также переход на международные стандарты финансовой отчётности (МСФО) и повышение качества раскрытия информации.
Стороны обсудили вопросы подготовки государственных предприятий к выходу на IPO на международных фондовых биржах, развития акционерного финансирования, а также участия международных инвесторов в приватизационных процессах.
Вместе с тем Cerberus Frontier выразила заинтересованность в потенциальном участии в приватизации, включая проекты в телекоммуникационном секторе, и подтвердила намерение рассмотреть возможности долгосрочного стратегического партнёрства в Узбекистане.