«UzAssets» AJ va Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi hamkorlikda davlat ishtirokidagi korxonalar uchun ESG bo‘yicha birinchi trening o‘tkazdi
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasi doirasida yirik davlat ishtirokidagi kompaniyalarda ekologik, ijtimoiy mas’uliyat va korporativ boshqaruv (ESG) tamoyillarini joriy etish hamda ESG reytinglarini olish bo‘yicha chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Ushbu yo‘nalishda davlat ishtirokidagi korxonalarda shaffoflikni oshirish va barqaror rivojlanishni ta’minlash ustuvor vazifalardan biri hisoblanadi.
Mazkur vazifalarni tizimli va barqaror amalga oshirish maqsadida xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlik kengaytirilmokda. Osiyo taraqqiyot banki ko‘magida AO «UzAssets» qo‘shida «ESG Center of Excellence» tashkil etildi. Markaz yirik davlat ishtirokidagi kompaniyalarda ESG sohalari bo‘yicha ichki ekspertizani shakllantirish, shuningdek, milliy kadrlar tayyorlash bo‘yicha barqaror va tizimli o‘qitish modelini joriy etishga qaratilgan.
Markaz faoliyatini amaliy jihatdan boshlash maqsadida 2025 yil 19 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida yirik davlat ishtirokidagi kompaniyalar xodimlari uchun ESG bo‘yicha birinchi kirish treningi tashkil etildi.
Treningning ochilish qismida AO «UzAssets» Boshqaruv raisi B.Abdinarazov hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi direktorining o‘rinbosari M.Adilov kirish so‘zlari bilan ishtirok etib, ESG tamoyillarini davlat ishtirokidagi kompaniyalar faoliyatiga joriy etishning ahamiyatiga alohida to‘xtalib o‘tdilar.
Trening doirasida ESG, inson resurslarini boshqarish, xaridlar, mehnat muhofazasi, ekologiya va korporativ boshqaruv yo‘nalishlarida mas’ul rahbar va mutaxassislar ishtirok etdilar.
Davlat korxonalarida ekologik barqarorlik, ijtimoiy mas’uliyat va korporativ boshqaruv sohalarida ichki salohiyatni oshirish hamda ESG bo‘yicha malakali milliy kadrlar zahirasini shakllantirish maqsadida AO «UzAssets» va Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi o‘rtasida Memorandum imzolandi.

«АО «UzAssets» и Высшая школа бизнеса и предпринимательства провели первый тренинг по ESG для государственных компаний»
В рамках стратегии «Узбекистан – 2030» в крупных компаниях с государственным участием реализуются меры по внедрению принципов экологической, социальной ответственности и корпоративного управления (ESG), а также по получению ESG-рейтингов. В этом направлении одной из приоритетных задач является повышение прозрачности и обеспечение устойчивого развития государственных компаний.
Для системного и устойчивого выполнения этих задач расширяется сотрудничество с международными финансовыми институтами. При поддержке Азиатского банка развития при АО «UzAssets» был создан «ESG Center of Excellence». Центр направлен на формирование внутренней экспертизы в ESG-сферах в крупных компаниях с государственным участием, а также на внедрение устойчивой и системной модели подготовки национальных кадров.
С целью практического запуска деятельности Центра 19 декабря 2025 года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан был проведён первый вводный тренинг по ESG для сотрудников крупных компаний с государственным участием.
На открытии тренинга выступили Председатель Правления АО «UzAssets» Б.Абдиназаров и заместитель директора Высшей школы бизнеса и предпринимательства М.Адилов, которые подчеркнули важность внедрения ESG-принципов в деятельность государственных компаний.
В рамках тренинга приняли участие ответственные руководители и специалисты по направлениям ESG, управление человеческими ресурсами, закупки, охрана труда, экология и корпоративное управление.
С целью повышения внутреннего потенциала в областях экологической устойчивости, социальной ответственности и корпоративного управления, а также формирования квалифицированного национального кадрового резерва в области ESG, между АО «UzAssets» и Высшей школой бизнеса и предпринимательства был подписан Меморандум о сотрудничестве.