«UzAssets» AJ tomonidan «ESG Strategy Review» tadbiri tashkil etildi
2025 yil 24 dekabr kuni «UzAssets» AJ tomonidan «ESG Strategy Review» tadbiri tashkil etildi. Ushbu tadbirning maqsadi davlat ishtirokidagi yirik korxonalarda ESG yo‘nalishining 2025 yildagi faoliyatini baholash, 2026 yil uchun strategik ustuvorliklarni belgilash hamda davlat korxonalarining transformatsiya masalalarini muhokama qilishdan iborat edi.
Tadbirda ESG yo‘nalishi mutaxassislari, barqaror rivojlanish bo‘yicha ekspertlar hamda O‘zbekiston yirik davlat korxonalarining transformatsiya ofislari rahbarlari ishtirok etdilar. Shuningdek, «Uzbekneftegaz» va Navoiy kon-metallurgiya kombinati mutaxassislari o‘z tajribalarini taqdim etdilar va ESG-loyihalarni amalga oshirishdagi ahamiyatni alohida ta’kidlashdi.
Uchrashuv davomida davlat korxonalarida ESG yo‘nalishining 2025 yildagi natijalari taqdim qilindi, erishilgan natijalar ko‘rib chiqildi, IFRS SDS standartlari bo‘yicha yangi ESG hisobot standartlariga o‘tish hamda korxonalarning iqlim profilini shakllantirish masalalari muhokama qilindi.
O‘tkazilayotgan chora-tadbirlar natijasida kompaniyalar ESG-reytinglarini yaxshilash imkoniga ega bo‘lib, bu potentsial investorlar va xalqaro kapital bozorlar bilan samarali muloqotni yo‘lga qo‘yishda yordam beradi.

АО «UzAssets» организовало мероприятие «ESG Strategy Review»
24 декабря 2025 года АО «UzAssets» организовало мероприятие «ESG Strategy Review». Целью данного мероприятия было подведение итогов работы ESG-направления в государственных крупных компаниях за 2025 год, определение стратегических приоритетов на 2026 год, а также обсуждение вопросов трансформации государственных предприятий.
В мероприятии приняли участие специалисты ESG-направления, эксперты по устойчивому развитию и руководители офисов трансформации крупных государственных компаний Узбекистана. Кроме того, специалисты «Узбекнефтегаза» и НГМК представили своим практическим опытом реализации ESG-проектов.
В ходе встречи была представлена оценка работы ESG-направления в государственных компаниях за 2025 год, рассмотрены достигнутые результаты, обсуждались вопросы перехода на новые стандарты ESG-отчетности по IFRS SDS стандартам, а также формирования климатического профиля предприятий.
В результате принимаемых мер компании смогут улучшить оценки ESG-рейтингов, что поможет выстроить диалог с потенциальными инвесторами и международными рынками капитала.