Davlat korxonalarini o‘zgartirish va moliyaviy hisobot bo‘yicha xalqaro standartlarni joriy etishga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 20-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan “UzAssets” AJ va xalqaro auditorlik kompaniyalari vakillari bilan birgalikda “Davlat korxonalarini transformatsiya qilish: moliya va ichki audit funksiyalari” mavzusida seminar tashkil etildi.
Tadbirda Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan 22 ta davlat korxonasi uchun moliyaviy hisobot bo‘yicha xalqaro standartlarni o‘zgartirish va joriy etish bo‘yicha aniq vazifalar belgilandi.
“UzAssets” Kuzatuv kengashi a’zosi Odilbek Isakov o‘z nutqida ishtirokchilarga davlat kafolatisiz xalqaro kapital bozorlarida kapital jalb etishga ko‘maklashuvchi xalqaro kredit reytinglarini olishda moliya va ichki audit funksiyalarining rolini batafsil tushuntirib berdi.
Muhokama davomida seminar ishtirokchilari moliyaviy hisobotlarning xalqaro standartlarga (MHXS) muvofiq moliyaviy funksiyani o‘zgartirish, buxgalteriya hisobi, boshqaruv va soliq hisobini birlashtirish bosqichlarini ko‘rib chiqdi. Shuningdek, “UzAssets” AJ mutaxassislari tomonidan ishlab chiqilgan “Moliyaviy funksiyani o‘zgartirish metodikasi” hujjati ham taqdim etildi.
Deloitte va KPMG mutaxassislari tomonidan ichki audit funksiyalarini takomillashtirishning zamonaviy usullari va davlat korxonalarida ichki audit xizmatlarining roli va vakolatlarini rivojlantirish istiqbollari taqdim etildi.
Seminar yakunlari bo‘yicha ichki audit funksiyalarini takomillashtirish, shuningdek, davlat korxonalarining buxgalteriya amaliyotiga moliyaviy hisobotlarning xalqaro standartlarini (MHXS) joriy etish bo‘yicha qo‘shma ishlarning quyidagi bosqichlarini o‘tkazish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Семинар "Трансформация государственных предприятий: Функции финансов и внутреннего аудита"
20 февраля текущего года Министерством экономики и финансов совместно с АО «UzAssets», а также при участии представителей международных аудиторских компаний был организован семинар по “Трансформации государственных предприятий: Функции финансов и внутреннего аудита”.
В рамках мероприятия министерством экономики и финансов для 22 государственных предприятий были обозначены конкретные задачи по трансформации и внедрению международных стандартов по финансовой отчетности.
Вместе с тем член Наблюдательного совета «UzAssets» О.Исаков в своем выступлении проинформировал участников о роли функций финансов и внутреннего аудита в процессе получения международных кредитных рейтингов, способствующих привлечению капитала на международных рынках капитала без государственной гарантии.
Участниками были обсуждены этапы трансформации финансовой функции и интеграции бухгалтерского, управленческого и налогового учета в соответствии с Международными стандартами финансовой отчётности (МСФО). Также был представлен документ – «Методика трансформации финансовой функции», разработанная специалистами компании АО «UzAssets».
Со стороны специалистов «Deloitte» и «KPMG» были представлены современные методы совершенствования функций внутреннего аудита и перспективы развития (улучшения) роли и компетенций служб внутреннего  аудита в государственных предприятиях.
По итогам мероприятия участниками была достигнута договоренность о проведении следующих этапов совместных работ по совершенствованию функций внутреннего аудита, а также по внедрению Международных стандартов финансовой отчетности (МСФО) в учетную практику государственных предприятий.