Davlat korxonalarini o‘zgartirish va moliyaviy hisobot bo‘yicha xalqaro standartlarni joriy etishga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 20-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan “UzAssets” AJ va xalqaro auditorlik kompaniyalari vakillari bilan birgalikda “Davlat korxonalarini transformatsiya qilish: moliya va ichki audit funksiyalari” mavzusida seminar tashkil etildi.
Tadbirda Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan 22 ta davlat korxonasi uchun moliyaviy hisobot bo‘yicha xalqaro standartlarni o‘zgartirish va joriy etish bo‘yicha aniq vazifalar belgilandi.
“UzAssets” Kuzatuv kengashi a’zosi Odilbek Isakov o‘z nutqida ishtirokchilarga davlat kafolatisiz xalqaro kapital bozorlarida kapital jalb etishga ko‘maklashuvchi xalqaro kredit reytinglarini olishda moliya va ichki audit funksiyalarining rolini batafsil tushuntirib berdi.
Muhokama davomida seminar ishtirokchilari moliyaviy hisobotlarning xalqaro standartlarga (MHXS) muvofiq moliyaviy funksiyani o‘zgartirish, buxgalteriya hisobi, boshqaruv va soliq hisobini birlashtirish bosqichlarini ko‘rib chiqdi. Shuningdek, “UzAssets” AJ mutaxassislari tomonidan ishlab chiqilgan “Moliyaviy funksiyani o‘zgartirish metodikasi” hujjati ham taqdim etildi.
Deloitte va KPMG mutaxassislari tomonidan ichki audit funksiyalarini takomillashtirishning zamonaviy usullari va davlat korxonalarida ichki audit xizmatlarining roli va vakolatlarini rivojlantirish istiqbollari taqdim etildi.
Seminar yakunlari bo‘yicha ichki audit funksiyalarini takomillashtirish, shuningdek, davlat korxonalarining buxgalteriya amaliyotiga moliyaviy hisobotlarning xalqaro standartlarini (MHXS) joriy etish bo‘yicha qo‘shma ishlarning quyidagi bosqichlarini o‘tkazish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

A seminar was held on the transformation of state-owned enterprises and the introduction of international financial reporting standards
On February 20 of this year, the Ministry of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan, together with UzAssets JSC and representatives of international audit companies, organized a seminar on the topic: “Transformation of state-owned enterprises: functions of finance and internal audit”.
At the event, the Ministry of Economy and Finance outlined specific tasks for the transformation and implementation of international financial reporting standards for 22 state-owned enterprises.
In his speech, Odilbek Isakov, a member of the Supervisory Board of UzAssets, explained in detail to the participants the role of finance and internal audit functions in obtaining international credit ratings that help attract capital in international capital markets without a state guarantee.
During the discussion, the seminar participants reviewed the stages of transformation of the financial function, integration of accounting, management and tax accounting in accordance with International Financial Reporting Standards (IFRS). A document was also presented – “Methodology for the transformation of the financial function”, developed by specialists of UzAssets JSC.
Deloitte and KPMG specialists presented modern methods for improving internal audit functions and prospects for developing the role and competencies of internal audit services in state-owned enterprises.
As a result of the seminar, an agreement was reached to carry out the following stages of joint work to improve the functions of internal audit, as well as to introduce International Financial Reporting Standards (IFRS) into the accounting practices of state-owned enterprises.