“UzAssets” AJda  Jahon banki vakillari bilan uchrashuv
10-iyul kuni “UzAssets” AJ rahbariyati va Jahon banki vakillari Remi Pelon va Fransisko Igualada va Tog‘-kon sanoat geologiya vazirligi mutaxassislari ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida “UzAssets” AJ tomonidan davlat korxonalarida amalga oshirilayotgan transformatsiya jarayonlari va belgilangan aniq strategik maqsadlar bo‘yicha muhokama qilindi. Shuningdek, geologiya-qidiruv ishlarini kengaytirish, zaxiralarni xalqaro standartlar (JORC code) acosida baxolash, va olingan xom ashyolardan yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha davlat korxonalari rejalari haqida maʼlumot berildi.
Muzokaralar davomida O‘zbekistondagi Jahon banki ko‘magida amalga oshiralayotgan tog‘-kon sanoatiga tegishli loyixalarga aloxida eʼtibor qaratildi. Shu bilan birga davlat korxonalarida ESG tizimini tadbiq qilish haqida o‘zaro fikr almashdilar.
Shu qatorda Jahon banki va davlat korxonalari bilan keng ko‘lamli hamkorlikni kengaytirishning asosiy jihatlari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv so‘nggida tomonlar kelgusida o‘zaro manfaatli bo‘lgan hamkorlik qilishga kelishib olishdi.

Встреча в АО “UzAssets”с представителями Всемирного банка
10 июля состоялась встреча руководства АО “UzAssets” с представителями Всемирного банка Реми Пелона и Франсиско Игуалады с участием специалистов Министерства геологии и горнодобывающей промышленности.
В ходе встречи были обсуждены конкретные стратегические задачи по процессам трансформации, реализуемые АО “UzAssets”на госпредприятиях. Также была представлена информация о предстоящих планах госпредприятий по расширению геологоразведочных работ, оценке запасов по международным стандартам (код JORC), производству продукции с высокой добавленной стоимостью из полученного сырья.
В ходе переговоров особое внимание было уделено проектам, связанных с горнодобывающей промышленностью, которые реализуются в Узбекистане при поддержке Всемирного банка. При этом они обменялись мнениями по вопросам внедрения системы ESG на госпредприятиях.
Кроме того, были рассмотрены основные аспекты расширения расширенного сотрудничества со Всемирным банком и государственными предприятиями.