2025 yil 30 yanvar kuni «UzAssets» AJda Vengriyaning O‘zbekistondagi elchixonasi vakillari, jumladan Vengriyaning Favqulodda va Muxtor elchisi Józef Rózsa boshchiligida uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuvda Vengriya Elchisi, O'zbekiston Prezidenti Sh. Mirziyoyev va Vengriya Bosh Vaziri Viktor Orbanning sa'y-harakatlari tufayli ikki mamlakat o'rtasida ko'p tomonlama hamkorlik izchil rivojlanib borayotganini ta'kidladi.
Yevropa biznesi uchun strategik loyiha sifatida Vengriyaning OTP banki O‘zbekistonning bank-moliya bozoriga kirishi muhim ahamiyat kasb etdi. O‘zbekiston Vengriya banki investitsiya kiritgan Markaziy Osiyodagi birinchi mamlakat bo‘ldi.
Ma’lumot uchun: 2022 yil dekabr oyida Vengriyaning OTP banki va O‘zbekiston hukumati «Ipoteka-bank»ni xususiylashtirish bo‘yicha kelishuv imzolagan edi. OTP Group («OTP guruhi», BSE: OTP, LSE: OTPD) — aktivlarni boshqarish va lizingdan tortib, nafaqalar moliyalashtirishigacha bo‘lgan turli moliyaviy, sug‘urta, investitsiya va bank xizmatlari sohasida faoliyat olib boruvchi Vengriya bank guruhi hisoblanadi.
Uchrashuv davomida «UzAssets» AJ tomonidan davlat korxonalarini transformatsiya qilish va ularning samaradorligini oshirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi.
Tomonlar uchrashuvda joriy va istiqbolli loyihalar, jumladan, «yashil» iqtisodiyotni qo‘llab-quvvatlash dasturi, «yashil» moliyalashtirish, energiya samaradorligiga yondashuvlar, investitsiyalarni jalb qilish va xalqaro kapital bozoriga chiqish uchun ESG tamoyillarini rivojlantirishning ahamiyatini muhokama qildi.
Shuningdek, O‘zbekiston kapital bozoridagi dolzarb masalalar va IPO jarayoniga tayyorlanayotgan aksiyadorlik jamiyatlarida korporativ boshqaruv sifatining muhim ahamiyati haqida ham fikr almashildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlikni yanada rivojlantirish va rejalashtirilgan loyihalarni amalga oshirishni faollashtirishga kelishib oldilar.

30 января в АО «UzAssets» провели встречу с представителями Посольства Венгрии в Узбекистане во главе c Чрезвычайным и Полномочным Послом Венгрии в Узбекистане г-ном Йожефом Рожа.
На встрече Посол Венгрии отметил, что благодаря усилиям президента Узбекистана Ш.Мирзиёева и премьер-министра Венгрии Виктора Орбана последовательно развивается многоплановое сотрудничество между нашими странами.
Стратегическим проектом для европейского бизнеса стал выход венгерского банка OTP на банковско-финансовый рынок Узбекистана. Узбекистан стал первой страной в Центрально-Азиатском регионе, куда инвестировал венгерский банк.
Справочно: В декабре 2022 года Венгерский OTP Bank и правительство Узбекистана подписали договор о приватизации «Ипотека-банка». OTP Group («Группа ОТП», BSE: OTP, LSE: OTPD) — венгерская банковская группа, работающая в сферах финансового, страхового, инвестиционного и банковского бизнеса от управления активами и лизинга до финансирования пенсий.
Со стороны АО «UzAssets» была предоставлена информация о проводимой работе по трансформации государственных компаний, реализации мероприятий по повышению эффективности их деятельности.
В ходе встречи были обсуждены текущие и перспективные проекты, включая программу поддержки «зеленой» экономики, «зелёного» финансирования, подходы к энергоэффективности, инвестициям и значимости развития принципов ESG для выхода на международные рынки капитала.
На встрече обсуждались актуальные вопросы по рынку капитала Узбекистана, а также о важной роли качества корпоративного управления в акционерных компаниях, готовящихся к процессу IPO.
По итогам встречи стороны договорились о дальнейшем развитии сотрудничества по приоритетным секторам и активизации по планируемым проектам.