27-avgust kuni “UzAssets” AJda “Toshkent” Respublika fond birjasi boshqaruv raisi Georgiy Paresishvili bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston kapital bozorining dolzarb masalalari va IPO jarayoniga tayyorgarlik ko‘rayotgan aksiyadorlik jamiyatlarida korporativ boshqaruv sifatining ahamiyati haqida fikr almashildi.
Shu bilan birga, davlat kompaniyalarini IPOga tayyorlash bilan bog‘liq bosqichlar va talablar muhokama qilindi. IPOni muvaffaqiyatli o‘tkazish uchun korporativ boshqaruvning yuqori standartlari va kompaniyaning shaffof tuzilmasini xalqaro investorlarga namoyish etish muhimligi ta’kidlandi.
Bundan tashqari, ishtirokchilar korxonalarda muvaffaqiyatli IPO o‘tkazishning strategik jihatlari va asosiy shartlarini ko‘rib chiqdilar.
Tomonlar ushbu masalalarga kompleks yondashuv zarurligini hisobga olgan holda, davlat kompaniyalarida IPO o‘tkazish bo‘yicha hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollarini ko‘rib chiqdilar.

В АО «UzAssets» 27 августа состоялась встреча с председателем правления Республиканской фондовой биржи «Тошкент» Георгием Паресишвили.
На встрече обсуждались актуальные вопросы по рынку капитала Узбекистана, а также о важной роли качества корпоративного управления в акционерных компаниях, готовящихся к процессу IPO.
Вместе с тем были обсуждены этапы и требования, связанных с подготовкой к IPO госкомпаний. Было отмечено, что для успешного IPO важно продемонстрировать международным инвесторам высокие стандарты корпоративного управления и прозрачную структуру компании.
Помимо этого, участники рассмотрели стратегические аспекты и ключевые условия для успешного проведения IPO госкомпаний.
Учитывая необходимость комплексного подхода по указанным вопросам стороны рассмотрели перспективы дальнейшего сотрудничества по проведению IPO в госкомпаниях.