27-avgust kuni “UzAssets” AJda “Toshkent” Respublika fond birjasi boshqaruv raisi Georgiy Paresishvili bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston kapital bozorining dolzarb masalalari va IPO jarayoniga tayyorgarlik ko‘rayotgan aksiyadorlik jamiyatlarida korporativ boshqaruv sifatining ahamiyati haqida fikr almashildi.
Shu bilan birga, davlat kompaniyalarini IPOga tayyorlash bilan bog‘liq bosqichlar va talablar muhokama qilindi. IPOni muvaffaqiyatli o‘tkazish uchun korporativ boshqaruvning yuqori standartlari va kompaniyaning shaffof tuzilmasini xalqaro investorlarga namoyish etish muhimligi ta’kidlandi.
Bundan tashqari, ishtirokchilar korxonalarda muvaffaqiyatli IPO o‘tkazishning strategik jihatlari va asosiy shartlarini ko‘rib chiqdilar.
Tomonlar ushbu masalalarga kompleks yondashuv zarurligini hisobga olgan holda, davlat kompaniyalarida IPO o‘tkazish bo‘yicha hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollarini ko‘rib chiqdilar.

On August 27, a meeting was held at UzAssets JSC with Georgiy Paresishvili, Chairman of the Board of the Republican Stock Exchange “Toshkent.”
During the meeting, current issues in Uzbekistan’s capital market were discussed, along with the important role of high-quality corporate governance in joint-stock companies preparing for the IPO process.
The discussion also covered the stages and requirements related to preparing for the IPOs of state-owned companies. It was emphasized that, for a successful IPO, it is crucial to demonstrate high standards of corporate governance and a transparent company structure to international investors.
Additionally, the participants reviewed the strategic aspects and key conditions necessary for successfully conducting IPOs of state-owned companies.
Considering the need for a comprehensive approach to these issues, the parties explored the prospects for further cooperation in conducting IPOs for state-owned companies.