2025-yil 28-fevral kuni Xalqaro Valyuta Jamg‘armasi (XVJ) va Jahon banki tomonidan tashkil etilgan Moliyaviy Sektorni Baholash Dasturi (FSAP) doirasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida XVJ katta iqtisodchisi Etibar Jafarov O‘zbekiston Respublikasining iqtisodiy islohotlarni amalga oshirish va moliyaviy barqarorlikni qo‘llab-quvvatlash borasidagi sa’y-harakatlarini yuqori baholadi.
Muhokama chog‘ida FSAP dasturi mamlakatning moliyaviy sektori barqarorligini har tomonlama va batafsil tahlil qilishga imkon berishi ta’kidlandi.
Shuningdek, “UzAssets” AJ rahbariyati 2024-yilda erishilgan asosiy yutuqlar va transformatsiya dasturi doirasida amalga oshirilgan loyihalar bilan tanishtirdi.
Muhokama jarayonida korporativ boshqaruv tizimini takomillashtirish, shaffoflik va hisobdorlikni oshirish hamda davlat korxonalarining samaradorligini oshirish uchun Xalqaro Moliyaviy Hisobot Standartlari (IFRS) talablariga muvofiqlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
“UzAssets” AJ vakillari kompaniya davlat korxonalarini transformatsiya qilish jarayonida faol ishtirok etayotganini, bu esa ularning daromadliligi va moliyaviy barqarorligini oshirishga xizmat qilayotganini ta’kidladilar.

Встреча в АО «UzAssets» с экспертами Международного валютного фонда
28 февраля 2025 года состоялась встреча в рамках программы оценки финансового сектора (FSAP), организованной Международным валютным фондом (МВФ) и Всемирным банком.
В ходе встречи Этибар Джафаров, старший экономист МВФ, высоко оценил усилия Республики Узбекистан в реализации экономических реформ и поддержке финансовой стабильности.
В ходе обсуждения было отмечено, что Программа оценки финансового сектора (FSAP) предоставляет всесторонний и детализированный анализ устойчивости финансового сектора страны.
Также руководство АО «UzAssets» ознакомило с достигнутыми результатами в 2024 году, включая основные достижения и проекты, реализованные в рамках программы по трансформации.
В ходе обсуждения было уделено особое внимание вопросам совершенствования системы корпоративного управления, с акцентом на повышение прозрачности, подотчетности в соответствии с МСФО для повышения эффективности работы государственных предприятий.
Представителями АО «UzAssets» было отмечено, что компания активно работает над процессами трансформации государственных предприятий, что способствует повышению их прибыльности и финансовой устойчивости.