14-fevral kuni, Oʻzbekiston Respublikasi Hisob Palatasi, Bosh prokuratura va Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan “Ustav fondida davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq boʻlgan yirik korxonalarda xalqaro standartlar asosida oʻtkaziladigan audit turlari, “Masofaviy audit” ATdan foydalanish imkoniyatlari hamda korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tizimini samarali boshqarish omillari” mavzusida seminar oʻtkazildi.
Mazkur seminarda ustav fondida davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq boʻlgan yirik korxonalarning ichki audit, moliya-iqtisod, komplayens-nazorat va xavflarni boshqarish boʻlimlari rahbarlari ishtirok etdi.
Tadbirda “UzAssets” AJ boshqaruvi raisi B. Abdinazarov “Xalqaro standartlarga asoslangan ichki audit” mavzusida taqdimot bilan ishtirok etdi. Taqdimotda davlat ishtirokidagi korxonalarda amalga oshirilayotgan transformatsion oʻzgarishlar, yangi audit va nazorat mexanizmlarini joriy etish hamda korxonalarda samarali boshqaruv tizimini tashkil etish boʻyicha yondashuvlar haqida ishtirokchilarga batafsil maʼlumot berildi.
Seminarda korxonalar moliyaviy hisobotlarini xalqaro standartlarga muvofiq auditdan oʻtkazish, masofaviy audit texnologiyalaridan samarali foydalanish, korrupsiyani oldini olish va ichki nazorat tizimlarini rivojlantirish boʻyicha bir qator muhim masalalar muhokama qilinib fikrlar almashildi.

Participation of representatives of “UzAssets” JSC in the seminar organized by the Accounts Chamber of the Republic of Uzbekistan.
On February 14, a seminar was held by the Accounts Chamber of the Republic of Uzbekistan, the General Prosecutor’s Office, and the Anti-Corruption Agency on the topic “Audit types carried out based on international standards at large enterprises with state participation of 50% or more in their charter capital, the use of the ‘Remote Audit’ IT system, and the factors for effective management of the internal control system against corruption.”
The seminar was attended by the heads of the internal audit functions, heads of financial-economic, compliance control, and risk management departments of large enterprises with a state share of 50% or more in their charter capital.
During the event, B. Abdinazarov, Chairman of the Board of “UzAssets” JSC, participated with a presentation on the topic of “Internal Audit Based on International Standards.” In the presentation, detailed information was provided to the participants regarding the transformational changes taking place in state-owned enterprises, the implementation of new audit and control mechanisms, and approaches to establishing an effective management system in enterprises.
The seminar covered important issues such as conducting audits of financial reports of enterprises in compliance with international standards, effectively using remote audit technologies, preventing corruption, and developing internal control systems. Discussions and exchanges of views were held on these matters.