14-fevral kuni, Oʻzbekiston Respublikasi Hisob Palatasi, Bosh prokuratura va Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan “Ustav fondida davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq boʻlgan yirik korxonalarda xalqaro standartlar asosida oʻtkaziladigan audit turlari, “Masofaviy audit” ATdan foydalanish imkoniyatlari hamda korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tizimini samarali boshqarish omillari” mavzusida seminar oʻtkazildi.
Mazkur seminarda ustav fondida davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq boʻlgan yirik korxonalarning ichki audit, moliya-iqtisod, komplayens-nazorat va xavflarni boshqarish boʻlimlari rahbarlari ishtirok etdi.
Tadbirda “UzAssets” AJ boshqaruvi raisi B. Abdinazarov “Xalqaro standartlarga asoslangan ichki audit” mavzusida taqdimot bilan ishtirok etdi. Taqdimotda davlat ishtirokidagi korxonalarda amalga oshirilayotgan transformatsion oʻzgarishlar, yangi audit va nazorat mexanizmlarini joriy etish hamda korxonalarda samarali boshqaruv tizimini tashkil etish boʻyicha yondashuvlar haqida ishtirokchilarga batafsil maʼlumot berildi.
Seminarda korxonalar moliyaviy hisobotlarini xalqaro standartlarga muvofiq auditdan oʻtkazish, masofaviy audit texnologiyalaridan samarali foydalanish, korrupsiyani oldini olish va ichki nazorat tizimlarini rivojlantirish boʻyicha bir qator muhim masalalar muhokama qilinib fikrlar almashildi.

14 февраля был проведен семинар на тему: «Типы аудита, проводимые на основе международных стандартов в крупных предприятиях с государственным участием в уставном фонде более 50%, возможности использования информационных технологий "Удаленный аудит" и факторы эффективного управления системой внутреннего контроля против коррупции» организованный Счетной палатой Республики Узбекистан, Генеральной прокуратурой и Агентством по борьбе с коррупцией
На семинаре приняли участие руководители служб внутреннего аудита, финансово-экономических подразделений, комплаенс-контроля и управления рисками крупных предприятий с государственным участием в уставном фонде более 50%.
На мероприятии председатель правления АО "UzAssets" Б. Абдиназаров принял участие с презентацией на тему «Внутренний аудит на основе международных стандартов». В презентации было подробно представлены проводимая работа по трансформации в государственных предприятиях, внедрение новых механизмов аудита и контроля, а также о подходах по созданию эффективной системы управления в предприятиях.
На семинаре обсуждались важные вопросы, такие как аудит финансовых отчетов предприятий в соответствии с международными стандартами, эффективное использование технологий удаленного аудита, предотвращение коррупции и развитие систем внутреннего контроля, а также состоялся обмен мнениями по данным вопросам.