2025-yil 26-mart kuni AO «UzAssets» boshqaruv raisi B. Abdinazarov O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi tarkibida Buyuk Britaniya Biznes va savdo vazirligi tomonidan London fond birjasida tashkil etilgan biznes uchrashuvida ishtirok etdi.
Biznes uchrashuvi doirasida o‘zbek delegatsiyasi Citibank, ICBC Standard, Standard Chartered Bank, JPMorgan va Deutsche Bank kabi yetakchi xalqaro moliyaviy institutlar bilan uchrashdi. Uchrashuvlarning asosiy maqsadi xalqaro investitsiyalarni jalb qilish va strategik hamkorlikni mustahkamlashdan iborat bo‘ldi.
Moliyaviy tashkilotlar vakillari O‘zbekistonda davlat kompaniyalari va tijorat banklarini transformatsiya qilish doirasida kapital bozorini liberallashtirish bo‘yicha hamkorlik qilishga qiziqish bildirdilar.

On March 26, 2025, the Chairman of the Board of JSC “UzAssets,” B. Abdinarazov, participated in a business meeting as part of the Uzbekistan delegation, led by the Ministry of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan. The event was organized by the UK Department for Business and Trade at the London Stock Exchange.
During the business meeting, the Uzbek delegation engaged with leading international financial institutions, including Citibank, ICBC Standard, Standard Chartered Bank, JPMorgan, and Deutsche Bank. The primary objective of these meetings was to attract international investments and strengthen strategic cooperation.
Representatives of financial institutions expressed their interest in collaborating on the liberalization of Uzbekistan’s capital market as part of the transformation of state-owned enterprises and commercial banks.