2026-yil 22-aprel kuni Qozog‘istonning Ostona shahrida iqlim o‘zgarishi, ekologik barqarorlik va mintaqada “yashil” kun tartibini rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan Mintaqaviy ekologik sammitning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etib, Sammit doirasida taqdim etilgan O‘zbekiston stendi bilan tanishdi. Ekspozitsiyada atrof-muhitni muhofaza qilish, “yashil” energetikani rivojlantirish va barqaror rivojlanishga qaratilgan milliy tashabbuslar namoyish etildi.
O‘zbekiston stendida O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan hamkorlikda “UzAssets” AJ bosh konsultanti Darya Soboleva ishtirok etdi.
U o‘z taqdimotida davlat ishtirokidagi yirik korxonalarda ESG-transformatsiyani amalga oshirish, ekologik va ijtimoiy tashabbuslarni ilgari surish, shuningdek “yashil” loyihalar doirasida investitsiya salohiyatini rivojlantirish yo‘nalishlarini taqdim etdi.
Sammitda davlat rahbarlari, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar vakillari hamda turli mamlakatlar delegatsiyalari ishtirok etdi. Tadbir doirasida iqlim o‘zgarishi, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish, yer degradatsiyasi oqibatlarini kamaytirish va ekologik xavfsizlik hamda barqaror rivojlanish sohasida xalqaro hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.

Участие представителя АО «UzAssets» на Региональном экологическом саммите
22 апреля 2026 г. в городе Астане, Казахстан состоялась церемония открытия Регионального экологического саммита, посвященного вопросам изменения климата, экологической устойчивости и развитию «зеленой» повестки в регионе.
В мероприятии принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, который также ознакомился со стендом Узбекистана, представленным в рамках саммита. Экспозиция отражала национальные инициативы в сфере охраны окружающей среды, развития «зеленой» энергетики и реализации проектов устойчивого развития.
На стенде Узбекистана совместно с Министерством экономики и финансов Республики Узбекистан приняла участие Главный консультант АО «UzAssets» Дарья Соболева.
В ходе работы стенда она представила направления деятельности, связанные с проведением ESG-трансформации в крупнейших компаниях Узбекистана с государственным участием, направлением экологических и социальных инициатив, а также развитием инвестиционного потенциала в рамках «зеленых» проектов.
Саммит собрал руководителей государств, представителей международных и региональных организаций, а также делегации различных стран. В ходе мероприятия обсуждались вопросы изменения климата, рационального использования природных ресурсов, сокращения последствий деградации земель и укрепления международного сотрудничества в области экологической безопасности и устойчивого развития.