Joriy yilning 31 may kuni Iqtisodiyot va moliya vazirligi, "UzAssets" AJ hamda xalqaro moliyaviy institutlar va auditorlik kompaniyalari vakillari ishtirokida "Davlat korxonalarida transformatsiya: Risklarni boshqarish va byudjetlashtirish" mavzusida seminar tashkil etildi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan davlat korxonalarida moliyaviy rejalashtirish va risklarni boshqarish sohasida xalqaro standartlarni integratsiya qilish muhimligi ta'kidlandi.
Tadbirda "UzAssets" AJ tomonidan 22 davlat korxonalarida risklarni boshqarish va ichki audit sohasida xalqaro standartlarni joriy etish, shuningdek samarali byudjetlashtirish usullari bo'yicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma'lumot berildi.
O'z nutqida Osiyo taraqqiyot banki maslahatchisi Nitin Jain COSO va Framework asosiy tamoyillarining imtiyozli kreditlar va to'g'ridan-to'g'ri investitsiyalarni davlat korxonalariga jalb qilishdagi asosiy afzalliklari haqida ta'kidladi.
Shu bilan birga, "Navoiyuran" davlat korxonasi misolida risklarni boshqarish va korxonalar investitsiyaviy jozibadorligini oshirishning amaliy jihatlari ko'rib chiqildi.
Xalqaro PwC kompaniyasi ishtirokchilarga O'zbekiston davlat kompaniyalarida risklarni boshqarish va byudjetlashtirish tizimi jarayonlarini taqdim etdi
Shuningdek, ishtirokchilar O'zbekiston davlat kompaniyalarida qo'llash maqsadida turli risklarni boshqarish va byudjetlashtirish usullarini muhokama qildilar.
Tadbir yakunlariga ko'ra, ishtirokchilar ushbu seminar davlat korxonalarida risklarni boshqarish va byudjetlashtirish bo'yicha ilg'or xorijiy tajribani qo'llashga va transformatsiya bo'yicha belgilangan vazifalarni amalga oshirishga hissa qo'shishiga ishonch bildirdilar.

On May 31, the Ministry of Economy and Finance, together with JSC “UzAssets” and with the participation of representatives from international financial institutions and auditing companies, organized a seminar on “Transformation of State Enterprises: Risk Management and Budgeting.”
The Ministry of Economy and Finance emphasized the necessity of integrating international standards in state enterprises in the areas of financial planning and risk management during the transformation process.
At the event, JSC “UzAssets” presented information about ongoing work with 22 state enterprises to implement international standards in risk management and internal controls, as well as effective budgeting methods.
In his speech, Asian Development Bank consultant Nitin Jain highlighted the main advantages of the fundamental principles of COSO and the Framework for attracting concessional loans and direct investments into state companies.
Additionally, practical aspects of risk management and enhancing the investment attractiveness of enterprises were considered, using the example of “Navoiyuran.”
The international company PwC presented participants with processes of risk management and budgeting systems in state-owned companies in Uzbekistan.
Participants also discussed various methods of risk management and budgeting with the aim of further application in state-owned companies in Uzbekistan.
At the end of the event, participants noted that this seminar would contribute to the application of advanced foreign experience in risk management and budgeting at enterprises and the implementation of the set tasks for transformation.