Citi bank bilan uchrashuv
Uchrashuvning asosiy mavzulari eksport va korporativ moliyalashtirishni rivojlantirish, investitsion loyihalarni qo‘llab-quvvatlash hamda davlat kompaniyalarini xalqaro fond bozorlariga chiqishga tayyorlash masalalari bo‘ldi.
Uchrashuvda quyidagilar ishtirok etdi: Fabian Shtefan – Eksport va agentlik moliyalashtirish direktori, Abbos Jo‘raboyev – Vitse-prezident, Citi bankning O‘zbekistondagi ofisi rahbari, Shahap Jan Onay – Vitse-prezident o‘rinbosari, HMC Markaziy Osiyo va Kavkaz bo‘yicha, korporativ bank ishi.
Uchrashuv davomida tomonlar Citi va “UzAssets” AJ o‘rtasida eksport-kredit agentliklari (ECA) ishtirokida infratuzilma va sanoat loyihalarini moliyalashtirishda strategik hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollarini muhokama qilishdi. Shuningdek, zamonaviy moliyaviy vositalarni rivojlantirish va korporativ boshqaruvning shaffofligini oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Citi vakillari investitsion loyihalarni amalga oshirishda, davlat kompaniyalarini xalqaro kapital bozorlariga chiqishga tayyorlashda, shu jumladan, maslahat xizmatlari ko‘rsatish, eksport-kredit agentliklarini jalb qilish va xalqaro investorlarni topishda yordam berishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

8 сентября 2025 года в АО «UzAssets» прошла встреча с представителями международного Citi банка.
Основными темами обсуждения стали развитие экспортного и корпоративного финансирования, поддержка инвестиционных проектов и подготовка государственных компаний к выходу на международные фондовые рынки.
На встрече приняли участие: Фабиан Штефан – Директор по экспортному и агентскому финансированию, Аббос Джурабаев – Вице-президент, глава офиса Citi в Узбекистане, Шахап Джан Онай – Заместитель вице-президента, HMC Центральная Азия и Кавказ, корпоративный банкинг.
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние и перспективы стратегического взаимодействия между Citi и АО «UzAssets» при участии экспортно-кредитных агентств (ECA) в финансировании инфраструктурных и промышленных проектов, а также вопросы развития современных финансовых инструментов и повышения прозрачности корпоративного управления.
Вместе с тем, представители Citi подтвердили готовность оказывать всестороннюю поддержку в реализации инвестиционных проектов и подготовке государственных компаний к выходу на международные рынки капитала, включая консультационное сопровождение, привлечение экспортно-кредитных агентств и содействие в поиске международных инвесторов.