2025-yil 25-noyabr kuni “UzAssets” AJda Osiyo taraqqiyot banki delegatsiyasi bilan yashil, inklyuziv va barqaror iqtisodiy o‘sish uchun iqlimiy o‘tishni jadallashtirish dasturini amalga oshirishga tayyorgarlik doirasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari, jumladan, barqaror hisobot standartlarini joriy etish hamda O‘zbekiston davlat korxonalarida korporativ boshqaruvni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar IFRS S1 va IFRS S2 xalqaro barqaror hisobot standartlarini joriy etishga alohida e’tibor qaratdilar. Mazkur standartlar korxonalarning iqlimga ta’siri, biznes-modellarining barqarorligi hamda iqlimiy xatarlar va imkoniyatlarni boshqarish yondashuvlari bo‘yicha axborotni oshkor etishni ta’minlaydi.
“UzAssets” AJ rahbariyati korxonalarning ushbu standartlarga o‘tishga joriy tayyorgarlik darajasi, shuningdek, ularni bosqichma-bosqich joriy etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida ma’lumot taqdim etdi.
Shuningdek, quyidagi yo‘nalishlarda faoliyat olib boradigan Ilg‘or tajribalar markazi (Center of Excellence) ishini tashkil etish masalalari muhokama qilindi:
Tomonlar institutsional qo‘llab-quvvatlashni, idoralararo muvofiqlashtirishni va metodologik izchillikni yanada kuchaytirish zarurligini ta’kidladilar. Bu esa davlat korxonalarining barqaror biznes-jarayonlarga o‘tishini tezlashtirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, iqlimiy tashabbuslarni joriy etish, axborotni oshkor etish sifatini oshirish va korporativ boshqaruvni takomillashtirish “yashil” va barqaror moliyaviy instrumentlarga kirish imkoniyatlarini kengaytirishi hamda davlat korxonalarining investitsion jozibadorligini oshirishi qayd etildi.

Meeting with Representatives of the Asian Development Bank
On 25 November 2025, a meeting was held at JSC “UzAssets” with a delegation of the Asian Development Bank as part of preparations for the implementation of the Climate Transition Acceleration Program aimed at green, inclusive, and sustainable economic growth.
During the meeting, the parties discussed key areas of cooperation, including the introduction of sustainability reporting standards and the development of corporate governance in Uzbekistan’s state-owned enterprises.
Special attention was given to the implementation of the international sustainability reporting standards IFRS S1 and IFRS S2, which ensure the disclosure of information on companies’ climate impacts, the resilience of their business models, and approaches to managing climate-related risks and opportunities.
The management of JSC “UzAssets” presented information on the current level of readiness of companies to transition to these standards, as well as the measures being undertaken for their phased implementation.
In addition, the parties discussed the organization of a Center of Excellence, which will focus on the following areas:
• building competencies in the field of sustainable development;
• training specialists;
• developing methodological and educational materials;
• delivering training and advisory support to state-owned enterprises;
• introducing advanced international practices in climate and sustainability reporting.
The parties noted the need to further strengthen institutional support, inter-agency coordination, and methodological consistency, which will help accelerate the transition of state-owned enterprises to sustainable business processes.
It was emphasized that the implementation of climate initiatives, improvement in the quality of disclosures, and enhancement of corporate governance will create a foundation for expanding access to green and sustainable financial instruments, as well as increasing the investment attractiveness of state-owned enterprises.
Following the meeting, the parties confirmed their readiness to continue cooperation, exchange expert knowledge, and jointly develop initiatives aimed at integrating international sustainability standards into the operations of state-owned enterprises in Uzbekistan.