2025-yil 25-noyabr kuni “UzAssets” AJda Osiyo taraqqiyot banki delegatsiyasi bilan yashil, inklyuziv va barqaror iqtisodiy o‘sish uchun iqlimiy o‘tishni jadallashtirish dasturini amalga oshirishga tayyorgarlik doirasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari, jumladan, barqaror hisobot standartlarini joriy etish hamda O‘zbekiston davlat korxonalarida korporativ boshqaruvni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar IFRS S1 va IFRS S2 xalqaro barqaror hisobot standartlarini joriy etishga alohida e’tibor qaratdilar. Mazkur standartlar korxonalarning iqlimga ta’siri, biznes-modellarining barqarorligi hamda iqlimiy xatarlar va imkoniyatlarni boshqarish yondashuvlari bo‘yicha axborotni oshkor etishni ta’minlaydi.
“UzAssets” AJ rahbariyati korxonalarning ushbu standartlarga o‘tishga joriy tayyorgarlik darajasi, shuningdek, ularni bosqichma-bosqich joriy etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida ma’lumot taqdim etdi.
Shuningdek, quyidagi yo‘nalishlarda faoliyat olib boradigan Ilg‘or tajribalar markazi (Center of Excellence) ishini tashkil etish masalalari muhokama qilindi:
Tomonlar institutsional qo‘llab-quvvatlashni, idoralararo muvofiqlashtirishni va metodologik izchillikni yanada kuchaytirish zarurligini ta’kidladilar. Bu esa davlat korxonalarining barqaror biznes-jarayonlarga o‘tishini tezlashtirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, iqlimiy tashabbuslarni joriy etish, axborotni oshkor etish sifatini oshirish va korporativ boshqaruvni takomillashtirish “yashil” va barqaror moliyaviy instrumentlarga kirish imkoniyatlarini kengaytirishi hamda davlat korxonalarining investitsion jozibadorligini oshirishi qayd etildi.

25 ноября 2025 года в АО «UzAssets» состоялась встреча с делегацией Азиатского банка развития в рамках подготовки к реализации Программы ускорения климатического перехода для зелёного, инклюзивного и устойчивого экономического роста.
В ходе встречи были обсуждены ключевые направления сотрудничества, включая внедрение стандартов устойчивой отчётности и развитие корпоративного управления в государственных компаниях Узбекистана.
Особое внимание стороны уделили вопросам внедрения международных стандартов устойчивой отчётности IFRS S1 и IFRS S2, которые обеспечивают раскрытие информации о воздействии компаний на климат, устойчивости их бизнес-моделей и подходах к управлению климатическими рисками и возможностями.
Руководство АО «UzAssets» представили информацию о текущем уровне готовности компаний к переходу на данные стандарты, а также о предпринимаемых мерах по их поэтапному внедрению.
Кроме того, обсудили организацию работы Центра передового опыта (Center of Excellence), который будет развивать следующие направления:
Стороны отметили необходимость дальнейшего усиления институциональной поддержки, межведомственной координации и методологической консистентности, что позволит ускорить переход государственных компаний к устойчивым бизнес-процессам.
Было подчеркнуто, что внедрение климатических инициатив, повышение качества раскрытия информации и совершенствование корпоративного управления создадут основу для расширения доступа к «зелёным» и устойчивым финансовым инструментам, а также усилят инвестиционную привлекательность госкомпаний.
По итогам встречи стороны подтвердили готовность к дальнейшему сотрудничеству, обмену экспертными знаниями и совместной разработке инициатив, направленных на интеграцию международных стандартов устойчивости в деятельность государственных компаний Узбекистана.