Citibank vakillari bilan uchrashuv
Uchrashuv davomida tomonlar davlat kompaniyalari portfeli bilan hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini muhokama qilishdi, shu jumladan investitsiya dasturlarini amalga oshirish uchun uzoq muddatli moliyalashtirishni jalb qilish masalalariga to‘xtalib o‘tildi.
Alohida e’tibor eksport-kredit (ECA) va loyiha moliyalashtirish instrumentlariga, xalqaro kapital bozorlarida obligatsiyalar chiqarish imkoniyatlariga, shuningdek qarz yukini optimallashtirish va qarz manbalarini diversifikatsiya qilish, derivativ instrumentlarni rivojlantirish hamda moliyaviy xavflarni kamaytirishga qaratilgan strukturalangan yechimlarga qaratildi.
Shuningdek, barqaror rivojlanish va ESG kun tartibidagi masalalar muhokama qilindi. Tomonlar «yashil» va boshqa tematik obligatsiyalar chiqarish potensialini ko‘rib chiqdilar. Davlat kompaniyalarining investitsiya jozibadorligini oshirish maqsadida xalqaro ma’lumot oshkor qilish standartlari va ESG-reytinglarni joriy etishning ahamiyatiga e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar davlat kompaniyalarini qo‘llab-quvvatlash, investitsiya siyosatini takomillashtirish va ularning xalqaro moliyalashtirish imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan uzoq muddatli sheriklikni rivojlantirishda o‘zaro manfaatdorlikni tasdiqladilar.

Встреча с представителями Citibank
В ходе встречи стороны обсудили перспективные направления сотрудничества с портфельными государственными компаниями, включая привлечение долгосрочного финансирования для реализации инвестиционных программ.
Особое внимание было уделено инструментам экспортно-кредитного (ECA) и проектного финансирования, возможностям выпуска облигаций на международных рынках капитала, а также структурированным решениям для оптимизации долговой нагрузки и диверсификации источников заимствований, развития производных инструментов и хеджирования финансовых рисков.
Вместе с тем обсуждались вопросы устойчивого развития и ESG-повестки. Стороны рассмотрели потенциал выпуска «зеленых» и иных тематических облигаций. Подчеркнута важность внедрения международных стандартов раскрытия информации и ESG-рейтингов для повышения инвестиционной привлекательности госкомпаний Узбекистана.
По итогам встречи стороны подтвердили взаимную заинтересованность в дальнейшем развитии долгосрочного партнерства, направленного на поддержку крупных государственных компаний, совершенствование инвестиционной политики и расширение возможностей для госкомпаний Узбекистана по привлечению международного финансирования.