Citibank vakillari bilan uchrashuv
Uchrashuv davomida tomonlar davlat kompaniyalari portfeli bilan hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini muhokama qilishdi, shu jumladan investitsiya dasturlarini amalga oshirish uchun uzoq muddatli moliyalashtirishni jalb qilish masalalariga to‘xtalib o‘tildi.
Alohida e’tibor eksport-kredit (ECA) va loyiha moliyalashtirish instrumentlariga, xalqaro kapital bozorlarida obligatsiyalar chiqarish imkoniyatlariga, shuningdek qarz yukini optimallashtirish va qarz manbalarini diversifikatsiya qilish, derivativ instrumentlarni rivojlantirish hamda moliyaviy xavflarni kamaytirishga qaratilgan strukturalangan yechimlarga qaratildi.
Shuningdek, barqaror rivojlanish va ESG kun tartibidagi masalalar muhokama qilindi. Tomonlar «yashil» va boshqa tematik obligatsiyalar chiqarish potensialini ko‘rib chiqdilar. Davlat kompaniyalarining investitsiya jozibadorligini oshirish maqsadida xalqaro ma’lumot oshkor qilish standartlari va ESG-reytinglarni joriy etishning ahamiyatiga e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar davlat kompaniyalarini qo‘llab-quvvatlash, investitsiya siyosatini takomillashtirish va ularning xalqaro moliyalashtirish imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan uzoq muddatli sheriklikni rivojlantirishda o‘zaro manfaatdorlikni tasdiqladilar.

On February 23, 2026, a working meeting with Citibank representatives was held at «UzAssets» JSC.
During the meeting, the parties discussed prospective areas of cooperation with portfolio state-owned companies, including attracting long-term financing to implement investment programs.
Particular attention was given to export-credit (ECA) and project financing instruments, opportunities for issuing bonds on international capital markets, as well as structured solutions to optimize debt burden and diversify funding sources, and to the development of derivative instruments and financial risk hedging.
Additionally, sustainable development and ESG-related topics were discussed. The parties considered the potential for issuing “green” and other thematic bonds. The importance of implementing international disclosure standards and ESG ratings to enhance the investment attractiveness of Uzbekistan’s
state-owned companies was emphasized.
Following the meeting, the parties confirmed their mutual interest in further developing long-term partnership aimed at supporting major state-owned companies, improving investment policies, and expanding opportunities for Uzbekistan’s state-owned companies to attract international financing.