2026-yil 11-mart kuni O‘zbekistonning yirik korxonalarida barqaror rivojlanish va ESG sohasidagi xalqaro standartlarni joriy etish maqsadida “2-daraja: Amaliyot” o‘quv kursi boshlandi. Dastur “UzAssets” AJ huzurida tashkil etilgan ESG Center of Excellence tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi bilan hamkorlikda hamda Osiyo taraqqiyot banki ko‘magida amalga oshirilmoqda.
Amaliy mashg‘ulotlarda ishtirok etish uchun avvalgi bosqich — “1-daraja: ESG asoslari” kursini muvaffaqiyatli yakunlagan davlat kompaniyalarining 30 nafar vakili tanlab olindi. Dastur mutaxassislarning amaliy ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan bo‘lib, ikki tematik blokdan iborat.
Birinchi blok — “SASB standartlari bo‘yicha ESG hisobotini tayyorlash” — ESG hisobotini tayyorlashning amaliy jihatlariga bag‘ishlangan. Ishtirokchilar kompaniya ichida ma’lumotlarni yig‘ish va tizimlashtirishdan boshlab, xalqaro talablarga muvofiq yakuniy hisobot tuzilmasini shakllantirishgacha bo‘lgan barcha bosqichlarni o‘rganadilar.
Ikkinchi blok — “GHG Protocol metodologiyasi bo‘yicha issiqxona gazlarini hisobga olish” — issiqxona gazlari chiqindilarini inventarizatsiya qilish va hisoblash masalalarini qamrab oladi. Ishtirokchilar barcha qamrov yo‘nalishlari (Scope 1, 2 va 3) bo‘yicha chiqindilarni aniqlashning amaliy metodologiyasini o‘zlashtiradilar hamda amaliy mashg‘ulotlarda ishtirok etadilar.
Ushbu o‘quv kursi O‘zbekistonning yirik davlat kompaniyalari mutaxassislarining ichki kompetensiyalarini rivojlantirish, shuningdek, ularning barqaror rivojlanish va ekologik hisobotlilik sohasidagi salohiyatini xalqaro standartlarga muvofiq yanada oshirishga qaratilgan.

On March 11, 2026, a training course titled “Level 2: Practicum” was launched to support the implementation of international standards in sustainable development and ESG in large enterprises of Uzbekistan. The program is organized by the ESG Center of Excellence, established under «UzAssets» JSC, in cooperation with the Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, with the support of the Asian Development Bank.
Thirty representatives from state-owned companies who successfully completed the previous stage, “Level 1: ESG Fundamentals,” were selected to participate in the practicum. The program aims to develop practical skills of specialists and consists of two thematic modules.
The first module — “ESG Reporting in accordance with SASB Standards” — focuses on the practical aspects of preparing ESG reports. Participants study all stages of the reporting process, from collecting and systematizing internal company data to developing the final report structure in line with international requirements.
The second module — “Greenhouse Gas Accounting based on the GHG Protocol Methodology” — covers the inventory and calculation of greenhouse gas emissions. Participants will learn the practical methodology for determining emissions across all scopes (Scope 1, 2, and 3) and will take part in practical training sessions.
The course is aimed at strengthening the internal competencies of specialists from large state-owned companies in Uzbekistan and enhancing their capacity in sustainable development and environmental reporting in accordance with international standards.