2026-yil 11-mart kuni O‘zbekistonning yirik korxonalarida barqaror rivojlanish va ESG sohasidagi xalqaro standartlarni joriy etish maqsadida “2-daraja: Amaliyot” o‘quv kursi boshlandi. Dastur “UzAssets” AJ huzurida tashkil etilgan ESG Center of Excellence tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi bilan hamkorlikda hamda Osiyo taraqqiyot banki ko‘magida amalga oshirilmoqda.
Amaliy mashg‘ulotlarda ishtirok etish uchun avvalgi bosqich — “1-daraja: ESG asoslari” kursini muvaffaqiyatli yakunlagan davlat kompaniyalarining 30 nafar vakili tanlab olindi. Dastur mutaxassislarning amaliy ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan bo‘lib, ikki tematik blokdan iborat.
Birinchi blok — “SASB standartlari bo‘yicha ESG hisobotini tayyorlash” — ESG hisobotini tayyorlashning amaliy jihatlariga bag‘ishlangan. Ishtirokchilar kompaniya ichida ma’lumotlarni yig‘ish va tizimlashtirishdan boshlab, xalqaro talablarga muvofiq yakuniy hisobot tuzilmasini shakllantirishgacha bo‘lgan barcha bosqichlarni o‘rganadilar.
Ikkinchi blok — “GHG Protocol metodologiyasi bo‘yicha issiqxona gazlarini hisobga olish” — issiqxona gazlari chiqindilarini inventarizatsiya qilish va hisoblash masalalarini qamrab oladi. Ishtirokchilar barcha qamrov yo‘nalishlari (Scope 1, 2 va 3) bo‘yicha chiqindilarni aniqlashning amaliy metodologiyasini o‘zlashtiradilar hamda amaliy mashg‘ulotlarda ishtirok etadilar.
Ushbu o‘quv kursi O‘zbekistonning yirik davlat kompaniyalari mutaxassislarining ichki kompetensiyalarini rivojlantirish, shuningdek, ularning barqaror rivojlanish va ekologik hisobotlilik sohasidagi salohiyatini xalqaro standartlarga muvofiq yanada oshirishga qaratilgan.

11 марта 2026 года, в целях внедрения международных стандартов в области устойчивого развития и ESG в крупных предприятиях Узбекистана, стартовал обучающий курс «Уровень 2: Практикум». Программа организована ESG Center of Excellence, созданным при АО «UzAssets», совместно с Высшей школой бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан при поддержке Азиатского банка развития.
К участию в практикуме были отобраны 30 представителей государственных компаний, успешно завершивших предыдущий этап «Уровень 1: Основы ESG». Программа направлена на развитие практических навыков специалистов и состоит из двух тематических блоков.
Первый блок - «ESG-отчетность по стандартам SASB» посвящен практическим аспектам подготовки ESG-отчетности. Участники изучают все этапы формирования отчетности: от сбора и систематизации данных внутри компании до формирования структуры итогового отчета в соответствии с международными требованиями.
Второй блок - «Учет парниковых газов по методологии GHG Protocol» охватывает вопросы проведения инвентаризации и расчета выбросов парниковых газов. Участники освоят практическую методологию определения выбросов по всем областям охвата (Scope 1, 2 и 3) и примут участие в практических занятиях.
Проведение курса направлено на развитие внутренних компетенций специалистов крупных государственных компаний Узбекистана и повышение их потенциала в области устойчивого развития и экологической отчетности в соответствии с международными стандартами.