12-fevral kuni "UzAssets" AJda Osiyo Taraqqiyot Banki (OTB) konsultatsion missiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda davlat korxonalarini qo‘llab-quvvatlashga oid asosiy masalalar muhokama qilindi.
Uchrashuvda mutaxassislarni o‘qitish va davlat korxonalariga ESG standartlarini samarali joriy etishda yordam berish maqsadida Ilg‘or tajriba markazini (CoE) tashkil etishga alohida e’tibor qaratildi. Bunday markaz davlat korxonalarining barqarorligini ta’minlashda muhim vosita bo‘lib, ularga xalqaro standartlarni o‘z faoliyatiga integratsiya qilish uchun zarur bo‘lgan bilim va resurslarni taqdim etadi.
Uchrashuv davomida ESG dasturi doirasida qo‘llab-quvvatlash uchun nomzod bo‘lishi mumkin bo‘lgan ayrim davlat korxonalari muhokama qilindi. Xususan, ularning barqarorligini oshirish, ijtimoiy mas’uliyatini yaxshilash va xalqaro standartlarga moslashtirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 30-yanvardagi PQ-16-sonli "O‘zbekiston – 2030 strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha Davlat dasturi to‘g‘risida"gi Farmonida belgilangan tadbirlarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish maqsadida, tomonlar mutaxassislarni o‘qitish va davlat korxonalarining faoliyatiga ESG standartlarini joriy etish bo‘yicha yanada batafsil yondashuvni ishlab chiqish uchun Ilg‘or tajriba markazi konsepsiyasini takomillashtirishga kelishib oldilar.

Встреча в АО «UzAssets» с миссией Азиатского банка развития
12 февраля в АО «UzAssets» состоялась встреча с миссией по консультациям Азиатского банка развития. На встрече обсуждались ключевые вопросы поддержки государственных предприятий.
Особое внимание на встрече было уделено созданию Центра передового опыта (CoE), так как важной задачей является обучение специалистов и помощь государственным компаниям в эффективном внедрении ESG-стандартов. Такой центр станет ключевым инструментом в обеспечении устойчивости государственных предприятий, предоставляя им знания и ресурсы для интеграции международных стандартов в их деятельность.
В ходе встречи были рассмотрены конкретные госкомпании, которые могут стать кандидатами для получения поддержки в рамках программы ESG. В частности, обсуждалась возможность повышения их устойчивости, улучшения социальной ответственности и соответствия международным стандартам.
В целях обеспечения своевременного и качественного исполнения мероприятий предусмотренных в Указе Президента Республики Узбекистан от 30 января 2025 года № УП-16 «О Государственной программе по реализации Стратегии Узбекистан – 2030» в «Год охраны окружающей среды и «зеленой экономики», стороны договорились доработать концепцию Центра передового опыта для более детализированного подхода к обучению специалистов и внедрению ESG в деятельность государственных предприятий.