2025-yil 17-aprel kuni "UzAssets" AJda BancTrust & Co xalqaro investitsiya kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumot uchun: BancTrust & Co Investment Bank — Londonda joylashgan investitsiya banki bo‘lib, investitsion bank xizmati, aktivlarni boshqarish hamda xalqaro moliya bozorlarida qarz majburiyatlarini joylashtirish bo‘yicha keng qamrovli moliyaviy yechimlarni taqdim etadi.
Uchrashuv davomida BancTrust vakillari kompaniya faoliyati haqida ma’lumot berib, Lotin Amerikasi, Markaziy va Sharqiy Yevropa hamda MDH mamlakatlaridagi ko‘p yillik tajribalarini alohida ta’kidlab o‘tishdi.
"UzAssets" AJ o‘z navbatida davlat korxonalarida amalga oshirilayotgan transformatsiya ishlari, jumladan, davlat aktivlarini boshqarish va korxonalarni investitsion jozibadorligini oshirish bo‘yicha olib borilayotgan faoliyat bilan tanishtirdi.
Uchrashuvda muhokama qilingan asosiy yo‘nalishlardan biri davlat korxonalarining yevrobondlar bozorida ishtirok etish masalasi ko‘rildi. Tomonlar tashqi kapital jalb etish uchun qo‘llanilishi mumkin bo‘lgan mavjud moliyaviy instrumentlar, jumladan, suveren va korporativ obligatsiyalar emissiyasi imkoniyatlarini ko‘rib chiqishdi. BancTrust vakillari maslahat va tashkiliy ko‘mak ko‘rsatishga, shuningdek, xalqaro investorlarni jalb etishda hamkorlik qilishga tayyor ekanliklarini bildirishdi.

17 апреля 2025г. в АО «UzAssets» проведена встреча с представителями Международной инвестиционной компании BancTrust & Co.
Справочно: BancTrust & Co Investment Bank — это инвестиционный банк, базирующийся в Лондоне. Компания предоставляет широкий спектр финансовых решений — от инвестиционного банкинга и управления активами до поддержки в размещении долговых обязательств на международных рынках.
В рамках встречи представители BancTrust представили свою деятельность, подчеркнув многолетний опыт работы в странах Латинской Америки, Центральной и Восточной Европы, а также СНГ.
Со своей стороны, АО «UzAssets» ознакомило с проводимой работой по трансформации в госкомпаниях, включая управление государственными активами и повышение инвестиционной привлекательности предприятий.
Одним из основных направлений обсуждения стало участие госкомпаний на рынке еврооблигаций. Стороны обсудили существующие финансовые инструменты, которые могут быть применимы для привлечения внешнего капитала, включая выпуск суверенных и корпоративных долговых бумаг. Представители BancTrust выразили готовность оказывать консультационную и организационную поддержку, а также содействовать в привлечении международных инвесторов.
Компания отметила высокую заинтересованность в развитии деятельности в Узбекистане, подчеркнув положительные изменения в финансово-экономической сфере, открытость рынка и стремление к интеграции в международный рынок капитала.
Также были обсуждены потенциальные форматы взаимодействия между сторонами и перспективы долгосрочного сотрудничества.