2025 yil 10 iyun kuni “UzAssets” AJda xalqaro konsalting kompaniyasi Finvizier Consultancies vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumot uchun: Finvizier Consultancies — Dubay (BAA)da ro‘yxatdan o‘tgan konsalting kompaniyasidir. Kompaniya tarkibida yetakchi xalqaro konsalting firmalari, reyting agentliklari va investitsiya banklarida tajribaga ega yuqori malakali mutaxassislar faoliyat yuritadilar.
Finvizier Consultancies vakillari o‘zlarining investitsiya profili va ESG yondashuvlarini joriy etishni o‘z ichiga olgan kompleks ish tajribalarini taqdim etdilar.
Shuningdek, kompaniyaning O‘zbekistondagi faoliyati to‘g‘risida ma’lumot berildi. “UzAssets” AJ rahbariyati davlat kompaniyalari faoliyatida barqaror rivojlanish tamoyillarini joriy etishning xalqaro standartlarga mos kelishi muhimligini ta’kidladi.
Shuningdek ESG sohasidagi asosiy tendensiyalar va ushbu standartlarni O‘zbekiston davlat kompaniyalarida joriy etish istiqbollari muhokama qilindi.Shuningdek, ESG tamoyillarini joriy etish jarayonida davlat kompaniyalari duch kelayotgan dolzarb masalalar ko‘tarildi.
Uchrashuv doirasida davlat kompaniyalari faoliyatini xalqaro standartlar va institutsional investorlar talablariga moslash masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar xalqaro boshqaruv modellari va ularni mahalliy biznes muhitiga moslashtirish bo‘yicha muvaffaqiyatli misollar hamda islohotlarni barqaror joriy etish vositalarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston davlat kompaniyalarida transformatsiya jarayonlarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan hamkorlikni davom ettirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Meeting with Finvizier Consultancies
On June 10, 2025, a meeting was held at JSC “UzAssets” with representatives of the international consulting company Finvizier Consultancies.
For reference: Finvizier Consultancies is a consulting company registered in Dubai (UAE). Its team includes highly qualified specialists with experience at leading international consulting firms, rating agencies, and investment banks.
The representatives of Finvizier Consultancies presented case studies of their comprehensive work, including aspects of investment profiling and the implementation of ESG approaches. They also shared information about the company’s activities in Uzbekistan.
The management of JSC “UzAssets” emphasized the importance of integrating sustainable development principles into the operations of state-owned enterprises to ensure compliance with international standards.
During the meeting, key trends in the field of ESG and prospects for implementing these standards in Uzbekistan’s state-owned enterprises were discussed.
Relevant issues faced by Uzbek state-owned companies in the process of introducing ESG principles were also raised. Discussions also covered aligning the activities of state-owned enterprises with international standards and the requirements of institutional investors.
The parties discussed successful examples of adapting international management models to local business environments, as well as effective tools for the sustainable implementation of reforms.
As a result of the meeting, an agreement was reached to continue cooperation aimed at supporting the transformation processes in Uzbekistan’s state-owned enterprises.