2025 yil 10 iyun kuni “UzAssets” AJda xalqaro konsalting kompaniyasi Finvizier Consultancies vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumot uchun: Finvizier Consultancies — Dubay (BAA)da ro‘yxatdan o‘tgan konsalting kompaniyasidir. Kompaniya tarkibida yetakchi xalqaro konsalting firmalari, reyting agentliklari va investitsiya banklarida tajribaga ega yuqori malakali mutaxassislar faoliyat yuritadilar.
Finvizier Consultancies vakillari o‘zlarining investitsiya profili va ESG yondashuvlarini joriy etishni o‘z ichiga olgan kompleks ish tajribalarini taqdim etdilar.
Shuningdek, kompaniyaning O‘zbekistondagi faoliyati to‘g‘risida ma’lumot berildi. “UzAssets” AJ rahbariyati davlat kompaniyalari faoliyatida barqaror rivojlanish tamoyillarini joriy etishning xalqaro standartlarga mos kelishi muhimligini ta’kidladi.
Shuningdek ESG sohasidagi asosiy tendensiyalar va ushbu standartlarni O‘zbekiston davlat kompaniyalarida joriy etish istiqbollari muhokama qilindi.Shuningdek, ESG tamoyillarini joriy etish jarayonida davlat kompaniyalari duch kelayotgan dolzarb masalalar ko‘tarildi.
Uchrashuv doirasida davlat kompaniyalari faoliyatini xalqaro standartlar va institutsional investorlar talablariga moslash masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar xalqaro boshqaruv modellari va ularni mahalliy biznes muhitiga moslashtirish bo‘yicha muvaffaqiyatli misollar hamda islohotlarni barqaror joriy etish vositalarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston davlat kompaniyalarida transformatsiya jarayonlarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan hamkorlikni davom ettirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Встреча с компанией Finvizier Consultancies
10 июня 2025 года в АО «UzAssets» состоялась встреча с представителями международной консалтинговой компании Finvizier Consultancies.
Справочно: Finvizier Consultancies — консалтинговая компания, зарегистрированная в Дубае (ОАЭ). В её составе работают высококвалифицированные специалисты с опытом работы в ведущих международных консалтинговых фирмах, рейтинговых агентствах и инвестиционных банках.
Представители Finvizier Consultancies представили кейсы своей комплексной работы, включая аспекты инвестиционного профиля и внедрения ESG-подходов. Также была представлена информация о деятельности компании в Узбекистане.
Руководством АО «UzAssets» была отмечена важность внедрения принципов устойчивого развития в деятельности государственных компаний, для соответствия их международным стандартам.
В ходе встречи обсуждались ключевые тенденции в области ESG и о перспективах внедрения этих стандартов в госкомпаниях Узбекистана. Также были озвучены актуальные вопросы, с которыми сталкиваются госкомпании Узбекистана при внедрении ESG-принципов.
В рамках встречи обсуждались вопросы соответствия деятельности госкомпаний международным стандартам и требованиям институциональных инвесторов.
Стороны обсудили примеры успешной адаптации международных управленческих моделей к условиям локальной бизнес-среды, а также эффективные инструменты устойчивого внедрения реформ.
По итогам встречи достигнута договорённость о продолжении сотрудничества, направленного на поддержку трансформационных процессов в государственных компаниях Узбекистана.