19-sentabr kuni “UzAssets” AJ rahbariyati va Yosir Abdih boshchiligidagi Xalqaro valyuta jamg‘armasi missiyasi vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda “UzAssets” AJ tomonidan xalqaro moliyaviy hisobot standartlarini (IFRS) joriy etish va davlat korxonalarini transformatsiya qilish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi
Shuningdek, muzokaralar chog‘ida Iqtisodiyot va moliya vazirligi, “UzAssets” AJ va Jahon banki bilan hamkorlikda davlat korxonalari kuzatuv kengashlari tarkibining kamida 30 foizini malakali xalqaro mutaxassislar bilan to‘ldirish ishlari yakunlangani va bu orqali davlat korxonalarida ilg‘or amaliyotlar va zamonaviy boshqaruv usullarini joriy etish maqsad qilinganligi ta’kidlandi.
Shu bilan birga, tomonlar IPO o‘tkazilishi davlat korxonalarida korporativ boshqaruvni yaxshilashga va kompaniyalarning investitsion salohiyatini oshirishga ko‘maklashishini ta’kidladilar.
Mazkur masalalarga kompleks yondashish maqsadida tomonlar “UzAssets” AJ va Xalqaro valyuta jamg‘armasi o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollarini ko‘rib chiqdilar.

Meeting with the mission of the International Monetary Fund
On September 19, a meeting was held between the management of JSC “UzAssets”, and representatives of the International Monetary Fund mission led by Yasser Abdih.
During the meeting, the work carried out by JSC “UzAssets” on the implementation of International Financial Reporting Standards (IFRS) and the transformation of state-owned companies was reviewed.
Additionally, it was noted during the negotiations that the Ministry of Economy and Finance, together with JSC “UzAssets” and the World Bank, had completed work to ensure that at least 30% of the supervisory boards of state-owned companies are staffed with qualified international specialists, with the aim of introducing best practices and modern management methods in these companies.
At the same time, the parties emphasized that conducting an IPO will help improve corporate governance in state-owned companies and boost their investment potential.
In order to take a comprehensive approach to these matters, the parties discussed prospects for further cooperation between JSC “UzAssets” and the International Monetary Fund.