"UzAssets" AJ Boshqaruv raisi Bobur Abdinazarovning “IPO va kapital bozorlari bo‘yicha xalqaro seminarda” ishtiroki
2025 yil 11 iyun kuni STJ Advisors, ScholzvonGleich va Finasia Capital hamkorligida IPO va kapital bozorlariga bag‘ishlangan xalqaro seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlar doirasida davlat korxonalarini transformatsiya qilish, ularning samaradorligini va investitsion jozibadorligini oshirish muhim yo‘nalishlardan biri ekani ta’kidlandi.
Bugungi kunda "UzAssets" AJ tomonidan yirik davlat korxonalarida korporativ boshqaruvni rivojlantirish, IPO orqali investitsiya jalb etish, ESG tamoyillari va Moliyaviy hisobotlarning xalqaro standartlarini (IFRS) joriy qilish va ushbu yo‘nalishlar bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 21 apreldagi PQ-145-son qarori bilan bir qator yirik davlat korxonalari, jumladan O‘zbekiston Milliy Investitsiya Jamg‘armasi, IPO va SPO mexanizmlari orqali xususiylashtirish ro‘yxatiga kiritilganini ta’kidladi.
Seminar davomida STJ Advisors, ScholzvonGleich va Finasia Capital kompaniyalari vakillari IPOga tayyorgarlik ko‘rish, ushbu jarayonlarga jalb qilinadigan xalqaro investitsiya banklari va boshqa konsalting kompaniyalarining vazifalari, xalqaro investorlar uchun tayyorlanadigan taqdimot materiallariga qo‘yiladigan talablar haqida ma’lumot berishdi va seminar ishtirokchilarini qiziqtirgan savollarga javoblar berishdi.

Участие Председателя Правления АО «UzAssets» Бобура Абдиназарова в международном семинаре по IPO и рынкам капитала
11 июня 2025 года был проведён международный семинар по вопросам IPO и развития рынков капитала, организованный при содействии компаний STJ Advisors, ScholzvonGleich и Finasia Capital.
На семинаре было подчеркнуто, что в рамках реформ, проводимых под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, одним из важнейших направлений является трансформация государственных предприятий, повышение их эффективности и инвестиционной привлекательности.
В рамках мероприятия была представлена информация о реализуемых АО «UzAssets» мерах по развитию корпоративного управления в крупных государственных компаниях, привлечению инвестиций посредством IPO, внедрению принципов ESG и Международных стандартов финансовой отчётности (IFRS).
Также было отмечено, что согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан №ПП-145 от 21 апреля 2024 года, ряд крупных государственных предприятий, включая Национальный инвестиционный фонд, включён в перечень организаций, подлежащих приватизации через механизмы IPO и SPO.
В рамках семинара представители компаний STJ Advisors, ScholzvonGleich и Finasia Capital предоставили информацию о подготовке к IPO, ролях международных инвестиционных банков и консалтинговых компаний, привлекаемых к этим процессам, а также о требованиях к презентационным материалам, подготавливаемым для международных инвесторов. Кроме того, были даны ответы на интересующие участников семинара вопросы.