2025-yil 27-fevral kuni Toshkent shahrida “Scaling up. Getting Uzbek Companies Ready for IPO” konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda yetakchi ekspertlar, emitentlar hamda Toshkent va London fond birjalari vakillari ishtirok etdi. Ushbu tadbir doirasida UzAssets AJ boshqaruv raisi B. Abdinazarov “Xorijiy investitsiyalarni jalb etishda davlatning roli” mavzusidagi panel sessiyasida qatnashdi.
O‘z nutqida B. Abdinazarov ta’kidlab o‘tdiki, 2024-yil 19-apreldagi PF-163-sonli Prezident qaroriga muvofiq, yirik davlat korxonalarini transformatsiya qilish va xususiylashtirish jarayonlarini jadallashtirish maqsadida, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda UzAssets AJ davlat kompaniyalarini birlamchi ommaviy takliflarini (IPO) tayyorlash ishlarini olib bormoqda. Bu jarayon xalqaro moliyaviy hisobot standartlarini (IFRS) joriy etish hamda ilg‘or xalqaro tajribaga asoslangan korporativ boshqaruvni yaxshilash orqali amalga oshirilmoqda.
Shuningdek, korporativ boshqaruvni kuchaytirish maqsadida AQSh, Buyuk Britaniya, Turkiya, Germaniya, Hindiston, Polsha, Mavrikiy va boshqa davlatlardan yuqori malakali xalqaro mutaxassislar jalb qilinib, 22 ta davlat korxonasining Kuzatuv kengashlariga mustaqil a’zo sifatida tayinlandi. Ushbu chora-tadbirlar natijasida Kuzatuv kengashlari tarkibining kamida 30% xalqaro mutaxassislardan iborat bo‘lishi ta’minlandi. Shuningdek, ushbu kengashlar qoshida korporativ kotibiyatlar va maxsus qo‘mitalar tashkil etilmoqda, bu esa korporativ boshqaruv tizimini yanada takomillashtirishga xizmat qiladi.
Uning ta’kidlashicha, IPO muvaffaqiyatli o‘tishi uchun xalqaro investorlar oldida yuqori korporativ boshqaruv standartlari va shaffof kompaniya tuzilmasini namoyish etish muhim ahamiyat kasb etadi.
Nutqining yakunida B. Abdinazarov davlat kompaniyalari uchun IPO faqat kapital jalb qilish usuli bo‘lib qolmay, balki O‘zbekistonda biznes shaffofligini oshirish, korporativ boshqaruvni yaxshilash hamda xalqaro investorlar bilan ishonchli munosabatlarni yo‘lga qo‘yishda muhim qadam ekanligini alohida ta’kidladi.

Participation of UzAssets Chairman of the Board B. Abdinazarov at the Conference “Scaling up. Getting Uzbek Companies Ready for IPO”
On February 27, 2025, Tashkent hosted the conference “Scaling up. Getting Uzbek Companies Ready for IPO,” featuring leading experts, issuers, and representatives from the Tashkent and London Stock Exchanges. As part of the event, B. Abdinazarov, Chairman of the Board of UzAssets JSC, participated in the panel session “The Role of the State in Attracting Foreign Investments.”
During his speech, B. Abdinazarov highlighted that, in accordance with Presidential Decree No. PP-163 dated April 19, 2024, on the transformation and acceleration of privatization processes for large state-owned enterprises, the Ministry of Economy and Finance, together with UzAssets JSC, is working on preparing state-owned companies for initial public offerings (IPO) by implementing international financial reporting standards (IFRS) and improving corporate governance based on global best practices.
Additionally, to strengthen corporate governance, highly qualified international specialists from the USA, the UK, Turkey, Germany, India, Poland, Mauritius, and other countries have been appointed as independent members to the Supervisory Boards of 22 state-owned enterprises in Uzbekistan. These efforts ensure that at least 30% of the Supervisory Board members in state-owned companies are international experts. Furthermore, corporate secretariats and specialized committees are being established within these boards to enhance corporate governance at enterprises.
He also emphasized that for a successful IPO, it is crucial to demonstrate high corporate governance standards and a transparent company structure to international investors.
In conclusion, B. Abdinazarov underscored that an IPO for state-owned enterprises is not only a means to attract capital but also an important step toward enhancing business transparency in Uzbekistan, improving corporate governance, and building trust with international investors.