2025-yil 27-fevral kuni Toshkent shahrida “Scaling up. Getting Uzbek Companies Ready for IPO” konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda yetakchi ekspertlar, emitentlar hamda Toshkent va London fond birjalari vakillari ishtirok etdi. Ushbu tadbir doirasida UzAssets AJ boshqaruv raisi B. Abdinazarov “Xorijiy investitsiyalarni jalb etishda davlatning roli” mavzusidagi panel sessiyasida qatnashdi.
O‘z nutqida B. Abdinazarov ta’kidlab o‘tdiki, 2024-yil 19-apreldagi PF-163-sonli Prezident qaroriga muvofiq, yirik davlat korxonalarini transformatsiya qilish va xususiylashtirish jarayonlarini jadallashtirish maqsadida, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda UzAssets AJ davlat kompaniyalarini birlamchi ommaviy takliflarini (IPO) tayyorlash ishlarini olib bormoqda. Bu jarayon xalqaro moliyaviy hisobot standartlarini (IFRS) joriy etish hamda ilg‘or xalqaro tajribaga asoslangan korporativ boshqaruvni yaxshilash orqali amalga oshirilmoqda.
Shuningdek, korporativ boshqaruvni kuchaytirish maqsadida AQSh, Buyuk Britaniya, Turkiya, Germaniya, Hindiston, Polsha, Mavrikiy va boshqa davlatlardan yuqori malakali xalqaro mutaxassislar jalb qilinib, 22 ta davlat korxonasining Kuzatuv kengashlariga mustaqil a’zo sifatida tayinlandi. Ushbu chora-tadbirlar natijasida Kuzatuv kengashlari tarkibining kamida 30% xalqaro mutaxassislardan iborat bo‘lishi ta’minlandi. Shuningdek, ushbu kengashlar qoshida korporativ kotibiyatlar va maxsus qo‘mitalar tashkil etilmoqda, bu esa korporativ boshqaruv tizimini yanada takomillashtirishga xizmat qiladi.
Uning ta’kidlashicha, IPO muvaffaqiyatli o‘tishi uchun xalqaro investorlar oldida yuqori korporativ boshqaruv standartlari va shaffof kompaniya tuzilmasini namoyish etish muhim ahamiyat kasb etadi.
Nutqining yakunida B. Abdinazarov davlat kompaniyalari uchun IPO faqat kapital jalb qilish usuli bo‘lib qolmay, balki O‘zbekistonda biznes shaffofligini oshirish, korporativ boshqaruvni yaxshilash hamda xalqaro investorlar bilan ishonchli munosabatlarni yo‘lga qo‘yishda muhim qadam ekanligini alohida ta’kidladi.

27 февраля 2025 года в Ташкенте состоялась конференция «Scaling up. Getting Uzbek Companies Ready for IPO», с участием ведущих экспертов, эмитентов, и представителей Ташкентской и Лондонской фондовой биржи. В рамках данного мероприятия на панельной сессии: «Роль государства в привлечении иностранных инвестиций» принял участие председатель правления АО «UzAssets».
В ходе выступления Б. Абдиназаров отметил, что во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан от 19 апреля 2024 года № ПП-163 «О мерах по трансформации и ускорению процессов приватизации крупных предприятий с государственным участием» Министерство экономики и финансов совместно с АО «UzAssets» осуществляет работу по подготовке государственных компаний к первичному публичному размещению (IPO), путём внедрения международных стандартов по финансовой отчетности (МСФО) и улучшения корпоративного управления на предприятиях на основе передовой международной практики.
Вместе с тем для укомплектования квалифицированными международными специалистами не менее 30% состава Наблюдательных советов государственных компаний были привлечены высококвалифицированные специалисты из США, Великобритании, Турции, Германии, Индии, Польши, Маврикии, а также из других стран мира для работы в качестве независимых членов в Наблюдательных советах в 22 государственных предприятиях Узбекистана. На сегодняшний день при Набсоветах госкомпаний создаются корпоративные секретариаты и соответствующие комитеты для улучшения корпоративного управления на предприятиях.
Также он отметил, что для успешного проведения IPO важно продемонстрировать международным инвесторам высокие стандарты корпоративного управления и прозрачную структуру компании.
В завершении своего выступления Б.Абдиназаров акцентировал внимание на том, что для госкомпаний проведение IPO является не только способом привлечения капитала, но и важным шагом для повышения прозрачности бизнеса в Узбекистане, улучшения корпоративного управления и установления доверительных отношений с международными инвесторами.