15-may kuni "UzAssets" AJ rahbariyati "Acwa Power" kompaniyasi tomonidan tashkil etilgan, O‘zbekiston banklari, vazirliklari va idoralari vakillari ishtirok etgan Road showda qatnashdi.
Tadbirda O‘zbekistonda qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan elektr energiyasini ishlab chiqarish va saqlash bo‘yicha loyihalarni amalga oshirishda bank sektorini jalb etish masalalari muhokama qilingan panel sessiyalari tashkil etildi.
O‘z nutqida "UzAssets" AJ boshqaruv raisi B. Abdinazarov davlat banklari ishtirokida "Acwa Power" kompaniyasi bilan hamkorlikdagi loyihalarni amalga oshirish dolzarbligini ta’kidladi. Shu bilan birga, u "UzAssets" AJ tomonidan davlat kompaniyalari va tijorat banklarini transformatsiya qilish, yashil energetika sohasidagi strategik loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida tadbir ishtirokchilarini tanishtirib o‘tdi.
Tadbir davomida O‘zbekistonda yashil energetika loyihalarini moliyalashtirishda banklarning ishtiroki masalalari muhokama qilindi, shuningdek, O‘zbekistonning tegishli vazirliklari va idoralari mutaxassislari ko‘magida mavjud qayta tiklanuvchi energiya manbalari loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha hamkorlik imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.

On May 15, the management of “UzAssets” JSC participated in the Road Show organized by Acwa Power with the participation of representatives from banks, ministries, and departments of Uzbekistan.
Panel sessions were organized at the event where issues of attracting the banking sector to implement projects for the generation and storage of renewable energy in Uzbekistan were discussed.
In his speech, the Chairman of the Management Board of “UzAssets” JSC, B. Abdinazarov, emphasized the importance of implementing joint projects with Acwa Power with the participation of state banks. He also informed the participants about the work being carried out by “UzAssets” JSC on transforming state companies and commercial banks to implement strategic projects in the field of green energy.
During the event, issues of banks’ participation in financing green energy projects in Uzbekistan were discussed, as well as the possibilities of joint work on implementing existing renewable energy projects with the assistance of specialists from relevant ministries and departments of Uzbekistan.