15-may kuni "UzAssets" AJ rahbariyati "Acwa Power" kompaniyasi tomonidan tashkil etilgan, O‘zbekiston banklari, vazirliklari va idoralari vakillari ishtirok etgan Road showda qatnashdi.
Tadbirda O‘zbekistonda qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan elektr energiyasini ishlab chiqarish va saqlash bo‘yicha loyihalarni amalga oshirishda bank sektorini jalb etish masalalari muhokama qilingan panel sessiyalari tashkil etildi.
O‘z nutqida "UzAssets" AJ boshqaruv raisi B. Abdinazarov davlat banklari ishtirokida "Acwa Power" kompaniyasi bilan hamkorlikdagi loyihalarni amalga oshirish dolzarbligini ta’kidladi. Shu bilan birga, u "UzAssets" AJ tomonidan davlat kompaniyalari va tijorat banklarini transformatsiya qilish, yashil energetika sohasidagi strategik loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida tadbir ishtirokchilarini tanishtirib o‘tdi.
Tadbir davomida O‘zbekistonda yashil energetika loyihalarini moliyalashtirishda banklarning ishtiroki masalalari muhokama qilindi, shuningdek, O‘zbekistonning tegishli vazirliklari va idoralari mutaxassislari ko‘magida mavjud qayta tiklanuvchi energiya manbalari loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha hamkorlik imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.

Участие руководства АО «UzAssets» в Road show Acwa Power
15 мая руководство АО «UzAssets» приняло участие в Road show организованный компанией «Acwa Power» с участием представителей банков, министерств и ведомств Узбекистана.
На мероприятии были организованы панельные сессии, где были обсуждены вопросы привлечения банковского сектора в реализацию проектов по генерации и хранению электрической энергии ВИЭ в Узбекистане.
В своем выступлении председатель правления АО «UzAssets» Б.Абдиназаров отметил актуальность реализации совместных проектов с компанией «Acwa Power» при участии государственных банков. Вместе с тем он проинформировал участников о проводимой работе АО «UzAssets» по трансформации госкомпаний и коммерческих банков, с целью реализации стратегических проектов в области зелёной энергетики.
В ходе мероприятия были обсуждены вопросы участия банков по финансированию проектов зелёной энергетики в Узбекистане, а также были рассмотрены возможности совместной работы по реализации действующих проектов по ВИЭ при содействии специалистов соответствующих министерств и ведомств Узбекистана.