Yashil iqtisodiyot markaz va “UzAssets” AJ o‘rtasida o‘zaro hamkorlik to‘g‘risida Memorandum imzolandi
2024-yilning 23-avgust kuni Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi “Yashil iqtisodiyot loyihalari markazi” loyiha ofisi va “UzAssets” aksiyadorlik jamiyati oʻrtasida o‘zaro hamkorlik to‘g‘risida Memorandum imzolandi.
Mazkur Memorandum imzolashdan asosiy maqsad Oʻzbekiston Respublikasining “yashil” iqtisodiyotga oʻtish strategiyasi doirasida sanoat tarmoqlarida yoʻqotishlarni kamaytirish va resurslarni ishlatish samaradorligini oshirish, shuningdek, “yashil” iqtisodiyot loyihalarini amalga oshirishda oʻzaro manfaatli hamkorlikni yoʻlga qoʻyishdan iborat.
Shuningdek tomonlar mazkur Memorandum doirasida quyidagi yoʻnalishlarda hamkorlikni amalga oshirishga kelishib oldilar:
• “yashil energiya” sertifikatlari savdosi masalalarida hamkorlik hamda oʻzaro  qoʻllab-quvvatlash;
• davlat ishtirokidagi korxonalarda qisqartirilgan issiqxona gazlari inventarizatsiyasi, davlat ishtirokidagi korxonalar bilan “yashil energiya” sertifikatlari savdosi masalalari boʻyicha tizimli ishlarni yoʻlga qoʻyish;
• davlat ishtirokidagi korxonalar tomonidan rejalashtirilayotgan “yashil loyihalar”ni baholash hamda amalga oshirishda koʻmaklashish;
• davlat ishtirokidagi korxonalarda “ESG” tamoyillarini joriy qilish  va hisobotlarini shakllantirish;
• davlat ishtirokidagi korxonalarning transformatsiya jarayonlari,  “yashil” iqtisodiyotga oʻtish, issiqxona gazlari, ESG tamoyillari hamda   “yashil loyihalar”ga oid qoʻllanma va yoʻriqnomalar ishlab chiqish;
• “yashil” iqtisodiyot loyihalarini rivojlantirish va amalga oshirish boʻyicha qoʻshma tadbirlarni, jumladan, tajriba, axborot almashish va oʻzaro manfaatli aloqalarni mustahkamlash va shu kabi hamkorlikni amalga oshirishga imkoniyat yaratildi.

Подписан Меморандум о взаимном сотрудничестве между Центром зеленой экономики и АО «UzAssets»
23 августа 2024 года подписан Меморандум о взаимном сотрудничестве между проектным офисом «Центра проектов зеленой экономики» при Министерстве экономики и финансов Республики Узбекистан и Акционерным обществом «UzAssets».
Основной целью подписания Меморандума является снижение потерь в отраслях промышленности и повышение эффективности использования ресурсов в рамках стратегии перехода к «зеленой» экономике Республики Узбекистан, а также установление взаимовыгодного сотрудничества в реализации проектов «зеленой» экономики.
Стороны также договорились сотрудничать по следующим направлениям в рамках данного Меморандума:
• сотрудничество и взаимная поддержка в вопросах торговли сертификатами «зеленой энергетики»;
• налаживание системной работы по вопросам снижения запасов парниковых газов на государственных предприятиях, продажа сертификатов «зеленой энергетики» государственным предприятиям;
• содействие в оценке и реализации «зеленых проектов», планируемых предприятиями с государственным участием;
• внедрение принципов «ESG» на предприятиях с государственным участием  и формирование отчетов;
•  разработка пособий и руководств для «зеленых проектов» при проведении трансформационных процессов предприятий с государственным участием,  переход к «зеленой» экономике, принципам ESG;
• создание возможностей для реализации совместной деятельности по разработке и реализации проектов «зеленой» экономики, включая обмен опытом, информацией, укрепление взаимовыгодного сотрудничества.